Bohyška neboli Hosta: Dlouhověká a nenáročná ozdoba letních zahrad

Bohyška neboli hosta

Autor: Shutterstock.com

Bohyšky jsou vděčné rostliny zahradních architektů, kteří pro své klienty hledají výrazné živé dekorace vyžadující minimum pravidelné péče. Vysazujeme je do trvalkových záhonů nebo jako solitéry do míst, kam nejde přímé slunce.

Bohyškám se dříve říkalo funkie, dnes se s nimi spíš setkáte pod rodovým názvem Hosta. Vyšlechtěno bylo hned několik set druhů, které se od sebe liší tvarem a barvou listů, panašováním i velikostí rostliny jako takové. Menší druhy můžeme vysadit i do nádob, v zimě je však budeme muset chránit před umrznutím. Bohyšky se na zimu zatahují do země a ve volné půdě jim nebezpečí nehrozí. Pokud ale rostou v nádobách, raději na ně přihrneme listí.

Většina kultivarů nejlépe prospívá v mírně kyselé půdě, ocení dostatek vláhy a přihnojování. I když se jí ale ideálních podmínek nedostane, nebude si příliš stěžovat. Bohyšky rostou samy a dokážou si poradit i bez lidské starostlivosti: svými četnými listy poskytují půdě stín, a udržují tak v ní vlhkost. Pozor musíme dávat jen na přemokření, které může vést k zahnívání listů.

Na jednom stanovišti bohyška vydrží přes deset let, přičemž se v plné kráse představí zhruba v třetím roce od vysazení. Na choroby v našich podmínkách netrpí, ale její široké a nádherně vybarvené listy lákají slimáky. Rostlinu sice nezahubí, ale vykousané díry v listech nepůsobí esteticky. Rady, jak bojovat se slimáky na zahradě, shrnujeme v samostatném článku:

Mohlo by vás zajímat

Bohyšky jsou nejkrásnější během léta, kdy se jejich listy plně rozvinou a objevují se i květy. Většině odrůd vyhovuje polostín, individuální potřeba světla závisí na barvě listů. Žlutolisté a bíle panašované odrůdy se v trvalém stínu nevybarví a zůstanou zelené, takže jim denně dopřejeme několik hodin světla, nejlépe ranního či pozdně odpoledního. Kultivary se zelenými a modrošedými listy snesou jak světlo, tak stín, ale pro všechny svorně platí, že přímé polední slunce je popálí.

  • Tip: Pro svou nenáročnost je bohyška vhodnou rostlinou i na hroby, které nemůžeme v průběhu roku pravidelně navštěvovat a opečovávat. Zvláště modrolisté odrůdy se udrží pěkné až do období Dušiček.

Komentáře

Načítám komentáře...