Komule Davidova nahradí v létě šeřík a přiláká motýly

Komule Davidova

Autor: Shutterstock.com

Opadavý keř komule Davidova (Buddleia davidii) se pyšní podobným hroznovitým květenstvím jako šeřík, na rozdíl od něj ale kvete od července do října. Drobné kvítky se zvonkovitými kalichy příjemně voní a lákají na zahradu motýly, včely a čmeláky.

Komuli Davidovu objevil v roce 1887 na hranicích Číny s Tibetem francouzský misionář a botanik Armand David, podle nějž dřevina dostala svůj druhový název. U nás byl tento půvabný keř poprvé zasazen v roce 1911 v zámeckém parku v Průhonicích a poslední dobou roste jeho popularita i mezi drobnými zahrádkáři. Pokud vás taky trápí obavy z ubývajícího hmyzu v české přírodě a jste ochotni na své zahradě nabídnout domov motýlům, čmelákům a včelám, komule Davidova je pro vás jako stvořená. Ne nadarmo se jí přezdívá "motýlí keř".

Pro komuli je nutné vybrat teplé a slunečné stanoviště; ve stínu by málo kvetla a zamrzala. Půda by měla být humózní, vlhká, ale propustná, nejlépe s obsahem vápníku. Těžké, jílovité půdy keři nevyhovují. Komule není moc vhodná ani do skupinové výsadby s jinými dřevinami, nejlépe se uplatní jako solitér nebo živý plot. V případě živého plotu ale pozor, některé kultivary dorůstají výšky pouhých 1,5 metru. Zjara se navíc provádí radikální řez, protože komule kvete jen na letorostech - v jarních měsících tedy nemůžeme počítat s vysokou, neprůhlednou zástěnou.

Mohlo by vás zajímat

Zatímco původní barva květenství byla fialová, dnes seženete vyšlechtěné odrůdy s květy bílými, růžovými, červenými i modrými. Květenství po odkvětu odstraňujeme, čímž podpoříme další nakvétání. Hnojíme hnojivem pro okrasné dřeviny s obsahem vápníku a draslíku.

Na zimu ke komuli Davidově nahrneme hromádku kompostu a klidně ještě přidáme listí, které zajistíme netkanou textilií. Rostlina sice po namrznutí obvykle dobře regeneruje, ale přesto je jí lépe v teple. Z tohoto důvodu se její výsadba ani nedoporučuje ve vyšších polohách a studenějších oblastech.

Komentáře

Načítám komentáře...