Čarovné květy máků vyniknou v okrasném záhoně i na skalce

Okrasné máky
Papaver rhoeas

Autor: Pixabay

Vlčí mák patří k nejkrásnějšímu lučnímu kvítí, mák setý zase k nejčastěji pěstovaným zemědělským plodinám. Rod Papaver však zahrnuje mnohem více druhů a vyšlechtěných kultivarů, které mohou zkrášlit letní okrasnou zahradu, a dokonce i skalku.

Máky nemusejí kvést jen červenou a bílou barvou, jak je známe z našich polí. Květy mohou být i žluté, oranžové, růžové až fialové a vytvořit pestrou směsici barev v záhoně letniček. Rostliny rodu Papaver se liší i vzrůstem a tvarem květů, některé vysoké a ztepilé kultivary svými květy připomínají pivoňky. V zahradnictvích seženeme semínka máků jednoletých i vytrvalých, přičemž vytrvalé máky se dají vysévat ještě pozdě na jaře a během léta.

Okrasné máky pokvetou nejlépe na slunci, v kypré a vyhnojené půdě s dostatkem vápníku. Ten můžeme do půdy zapravit pomocí drcených vaječných skořápek; pokud máte skalku s vápencovitými kameny, můžete ji ozdobit mákem alpským (Papaver alpinum), nízkou trvalkou, která po odkvětu uschne, ale později opět vyrazí od kořene.

Až metr vysoké lodyhy s velkými, výraznými květy vyhání mák východní (Papaver orientale), jenž vynikne nejlépe jako solitér mezi nižšími travinami. Rovněž jde o trvalku, která se dá množit kořenovými řízky. Vyšlechtěna byla celá řada kultivarů se zajímavě tvarovanými okvětními lístky.

Okrasné odrůdy máku setého pěstujeme jako letničky; protože se ochotně samy vysemeňují, v příštích letech vás mohou překvapit v různých koutech zahrady. Půjde ale už o planou čili "vlčí" generaci, která se bude podobat mákům na polích.

Mohlo by vás zajímat

Ve váze máky dlouho pěkné nevydrží, je proto vhodné řezat ještě nerozvinutá poupata. Častěji však necháme květiny odkvést a makovice pak sušíme pro podzimní suché vazby. Velice dekorativní je v tomto ohledu kultivar máku setého kvočna a kuřátka (Hen and Chickens), který okolo makovice vytváří prstenec malých makoviček.

Komentáře

Načítám komentáře...