Pelyněk: Zajímavá bylina, pěstovaná pro léčivé účinky i pro okrasu

Pelyněk

Autor: Shutterstock.com

Pelyněk pravý (Artemisia absinthium) patří k rostlinám, které bylinkáři v létě sbírají a suší pro čajové směsi. Pelyňků ale existuje více druhů a na zahrádce je můžeme využít i jako okrasné keříky.

Nálevy z pelyňku nemají zrovna příjemnou chuť, neboť jsou nahořklé, ale připisují se jim pozitivní účinky při křečích břicha, problémech se žlučníkem a menstruačních bolestech. Dlouhodobé užívání pelyňku přitom není doporučeno a hlavně by ho neměly pít těhotné ženy, protože by mohlo dojít ke krvácení a případně i k potratu.

Využití pelyňku je však širší: v kuchyni se přidává do mletého masa či do salátů a slouží také jako jedna z přísad při výrobě absintu.

Pelyněk pravý nacházíme ve volné přírodě u cest, podél silnic i na skalnatých stráních. Není tudíž náročnou rostlinou, co se týká závlahy a kvality půdy. Dobře prospívá v sušším, třeba i kamenitém terénu s obsahem vápníku. Nesnese přemokření a nemá rád ani tuhou zimu; pokud ho vysadíte na zahrádku, před mrazy ho raději chraňte chvojím.

Mohlo by vás zajímat

Protože dorůstá výšky až 150 cm, hodí se pelyněk na pozadí trvalkových či bylinkových záhonů nebo někam k plotu, kde bude mít závětří. Nižším a také dekorativnějším druhem je pelyněk Ludvíkův (Artemisia Ludoviciana), jehož stříbřité listy zajímavě doplní skupinu trvalek a budou se vyjímat i na skalce. Pelyněk brotan (Artemisia abrotanum), zvaný také "boží dřevec", se zase hodí k zahradnímu posezení, jelikož kolem sebe šíří příjemnou citrusovou vůni a odpuzuje dotěrný hmyz. Za zmínku stojí rovněž pelyněk kozelec (Artemisia dracunculus) neboli estragon. Ten je hojně využíván ve francouzské a kavkazské kuchyni a poslední dobou se stále více objevuje i na našich zahrádkách.

Komentáře

Načítám komentáře...