Živé ploty, které poskytnou útočiště i stravu ptákům

Keře lákají ptáky

Autor: Pixabay

Když přijde na rozhodování, jaké dřeviny vysadit do živého plotu, s dříve populárními tújemi se dnes už ani nepočítá. Máme snahu obnovit v zemi život a zabránit vymírání různých druhů drobných živočichů, zvláště pak ptáků. Každá zahrada jim může trochu pomoci, stačí vysadit vhodné keře.

V hustých živých plotech ptáci rádi hnízdí, a pokud s příchodem podzimu na keřích dozrají chutné bobule, budou se sem vracet pro potravu, která jim pomůže přežít zimu. Takových dřevin se nabízí celá řada, záleží jen na vás, zda upřednostníte bobule pro člověka jedlé, na nichž si spolu s ptáky pochutná i vaše rodina, nebo vám postačí ptačí zob či pámelník.

Růže svraskalá
Růže svraskalá

Autor: Pixabay

Nejbezpečněji se ptáci budou cítit v keřích neprostupných a trnitých, kam za nimi neproniknou kuny a kočky. Nabízejí se sadové růže, například nenáročná růže svraskalá. Té se daří v neutrální až kyselé půdě, která může být i chudá na živiny. Podmínkou je v podstatě jen slunné stanoviště, kde bude růže bohatě kvést a plodit. Květy se na keři drží od jara do podzimu, objevují se jak na starém dřevě, tak na nových výhoncích. Poté obšťastní vás i ptáky zdravými šípky.

Mohlo by vás zajímat

Obří, široké, neprostupné křoviny vytváří hlohy, dříny a dřišťály. Ani tyto druhy nekladou nároky na živiny v půdě, hloh má navíc výhodu, že se spokojí se stinným stanovištěm. Široké využití na zahradě najde černý bez, u něhož můžete zpracovat kromě plodů i květy. Magneticky k sobě přivábí nejen ptáky, ale také opylovače. Tradičním nenáročným keřem, o který se kromě zastřihávání nemusíme nijak starat, je rovněž trnka. Její plody se na větvích drží dlouho do zimy a milují je především strnadi a ťuhýci.

Trnka obecná
Trnka obecná

Autor: Shutterstock.com

Vlhčí stinná místa pak může vyplnit třeba cesmína ostrolistá, jejíž plody jsou sice pro člověka jedovaté, ale ptáci si na nich pochutnají. Cesmína navíc patří ke stálezeleným rostlinám, jejíž dekorativní listy uplatníte ve vánočních dekoracích.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

Načítám komentáře...