Čtyři nenáročné pokojovky, které slouží jako čistička vzduchu

Rostliny čistící vzduch
Dracaena marginata - dracéna

Autor: Shutterstock.com

Pokojové rostliny nejsou jen krásnou dekorací našich obydlí, ale podílejí se i na ozdravení prostředí, ve kterém žijeme. Jejich schopnost pohlcovat toxiny z ovzduší je dnes už ve vědeckém světě dobře známa, přičemž některé druhy fungují doslova jako biologické čističky vzduchu.

Dracéna

Pokud si nevyberete nějaký náročnější pestrolistý kultivar, dracéna bude skromnou společnicí, která snese méně světlé místo dále od okna a mírnou zálivku. Nesmí se přelít, aby se v misce pod květináčem nedržela voda, což by mohlo vést k zahnívání kořenů. Prospěje jí rosení, které ji ochrání před sviluškami a roztoči. Za minimální péči se vám odmění pohlcováním řady škodlivých látek, včetně formaldehydu, oxidu uhelnatého a benzenu.

Zelenec

Rostliny čistící vzduch
Chlorophytum - zelenec

Autor: Shutterstock.com

Za podobných podmínek jako dracénu pěstujeme rovněž zelenec. Ani jemu nevadí, když na zálivku občas zapomeneme, ale potrpí si na vyšší vzdušnou vlhkost, takže ho rosíme nebo k němu postavíme misku s vodou. Zelenec poroste při plném světle i v přistínění a vyčistí vzduch od oxidu uhelnatého, toluenu, xylenu i formaldehydu.

Tchynin jazyk

Rostliny čistící vzduch
Sansevieria trifasciata - tchýnin jazyk

Autor: Shutterstock.com

O této rostlině zřejmě všichni z vlastní zkušenosti víme, že dokáže přežít i nehostinné prostředí školní třídy. Bude vám ale vděčná, když ji v létě jednou za měsíc přihnojíte a občas jí otřete listy od prachu. Tchynin jazyk obecně netrpí na nemoci a nepřitahuje škůdce, dejte jen pozor, abyste při jeho zalévání nenalili vodu přímo do listové růžice, rostlina by v těchto místech mohla začít zahnívat. S její pomocí se doma zbavíte částeček trichlorethylenu, benzenu, xylenu i formaldehydu.

Ledviník

Rostliny čistící vzduch
Nephrolepis - ledviník

Autor: Shutterstock.com

Skvělým filtrem formaldehydu je také kapradina známá pod názvem ledviník, jež se stane ozdobou každé světlé místnosti bytu. Pokud máte v koupelně okno, můžete ledviník umístit i sem. Rostlina rychle roste a její splývavé trsy s drobnými jasně zelenými lístky vyniknou obzvláště v závěsných nádobách. V létě jí prospěje pravidelné osprchování, v zimě kolem ní pro zvýšení vzdušné vlhkosti rozestavíme vlhké kamínky.

Komentáře

Načítám komentáře...