Hledáte popínavku pro stinný kout zahrady? Místo břečťanu zkuste hortenzii

Popínavá hortenzie

Autor: Shutterstock.com

Hezkých popínavých rostlin vhodných do stínu není mnoho, zvláště pokud od nich očekáváme kvetení. Přesto se při jejich výčtu často zapomíná na bujnou hortenzii řapíkatou, která ochotně vyplní nevzhledná místa u plotu nebo ozdobí vchod do domu. Péči vyžaduje minimální; pokud vám neporoste před okny, nemusíte ji ani tvarovat.

Hortenzie řapíkatá (Hydrangea petiolaris) je jediným popínavým zástupcem z rodu Hydrangea, jehož druhy rádi pěstujeme pro jejich výrazné květy. Výhodou je, že rozkvete nejen na slunci, ale také v polostínu. Dařit se jí bude dokonce i na zastíněném stanovišti, kam sluneční paprsky dopadají minimálně - možná jen nenakvete tak bohatě.

Květenství je vždy bílé barvy a obsypává rostlinu v období od června do srpna. Na rozdíl od břečťanu hortenzie řapíkatá na zimu opadává, takže vám s podzimem nadělí spoustu listí k hrabání. V létě na ni ale bude mnohem hezčí pohled.

Česká zima popínavé hortenzii nevadí, rostlina je plně mrazuvzdorná a její výhony na jaře bez problémů zase obrážejí, i když třeba namrznou. Jediným předpokladem úspěšného pěstování je mírně kyselá vlhčí půda obohacená o humus. Na suchém místě nebo ve vápenité zemině bude hortenzie spíše skomírat.

Zpočátku je potřeba výhony vyvazovat, aby se neplazily po zemi, ale jakmile je jednou nasměrujete, samy se přichytí k opoře, ať je to silnější kmen stromu, pergola, plot, nebo domovní zeď. Pravidelné zastřihávání není nutné, hortenzie se sama rozkošatí a časem vytvoří bujný porost. Střih bude samozřejmě na místě v případě, že ji zasadíte ke dveřím nebo k oknům domu. Reaguje na něj velmi dobře. Starší, zdřevnatělé a mohutné rostliny je vhodné připevnit k opoře provázkem, aby je vítr neodlomil. U domovních zdí je potřeba šlahouny hlídat, rády totiž zalézají do skulin a prasklin podobně jako břečťan, a špatně se jich budete zbavovat.

Komentáře

Načítám komentáře...