Denivka: Nenáročná trvalka, jejíž květ připomíná lilii

Denivky

Autor: Shutterstock.com

Denivky získaly svůj název podle velmi rychlého odkvétání květů. Těch se naštěstí na každém stvolu vyskytuje dostatek na to, aby průběžně rozkvétaly po několik dlouhých týdnů. Některé kultivary dokonce stihnou vykvést dvakrát za sezonu.

Květy denivek (Hemerocallis) svým tvarem připomínají lilie a původně zářily žlutou či oranžovou barvou. Šlechtěním však vznikly tisíce kultivarů kvetoucích v široké paletě barev, od bílé přes mnoho odstínů žluté, růžové a červené až po temně rudou. Odrůdy se také liší dobou květu; na raných denivkách se květy objevují už v květnu, pozdní kultivary zdobí zahradu ještě v srpnu. Tradiční dobou kvetení přitom bývá červenec.

Podle vzrůstu můžeme denivky rozdělit na nízké, dorůstající maximálně 50 cm, malokvěté s výškou do 90 cm a květy o průměru 10 cm a velkokvěté, jejichž výška překračuje metr a průměr květů dosahuje až 18 cm. Vidíme tedy, že je opravdu z čeho vybírat.

Pro všechny denivky platí, že se jim daří na slunném, maximálně polostinném místě se živnou a propustnou půdou, která není příliš vysychavá. Na péči nejsou nijak náročné, rozhodně ale ocení odplevelení záhonu a zamulčování. Během sezony jim prospěje přihnojování anorganickými nebo pomalu rozpustnými tekutými hnojivy.

Jedná se o velmi vytrvalé trvalky, které na jednom místě vydrží řadu let. Po pěti sezonách je však vhodné rostliny rozdělit, protože příliš husté trsy nasazují méně květů. Dělením trsů si denivky můžeme i namnožit, a to nejlépe na jaře nebo později v létě po odkvětu.

Mohlo by vás zajímat

Denivky vás mohou zaskočit jednou zvláštností - první rok hned po výsadbě vypadají, jako by se nechtěly ujmout, a kvetou jen málo nebo vůbec. Neděste se, je to zcela normální. V této době se soustředí na kořeny, zatímco na péči o nadzemní část jim nezbývá energie. Teprve příští rok se vám představí v plné kráse. Můžete jim dokonce pomoci a případné květy v prvním létě odstřihávat.

Komentáře

Načítám komentáře...