Encyklopedie rostlin: Leknín

Leknín

Autor: Shutterstock.com

Charlie's Choice je optimální leknín do středně velkých zahradních rybníčků a jezírek, kde si určitě najde své místo a stane se jejich ozdobou. A jak by ne! Jednoznačně za to mohou jeho květy...

Leknín Charlie's Choice má široké paprsčité květy uhrančivých barev vycházejících od světle oranžovožluté na vnějších okrajích až po červeně vybarvený střed. Každý z květů dorůstá v průměru okolo 12 cm a mírně vyčnívá nad vodou. Okrouhlé listy voskového lesku bývají na počátku zbarveny do hnědozelena, velice brzy však získají typické světle zelené zbarvení. Jejich výhodou je, že svou velikostí jen o málo převyšují rozměry květů, a tak zbude dostatek volného místa pro proplouvající rybky.

Tato odrůda leknínu byla vyšlechtěna v Americe, kde se stala velice populární především díky celkově menšímu a pomalejšímu růstu. I když se to bude zdát zpočátku nelogické, je to pro majitele zahradních jezírek obrovská výhoda, protože původní bujně rostoucí lekníny brzy zaplevelily vodní nádrže a jen velice těžko se daly redukovat.

Květenství
Podle klimatických podmínek, průměrné roční teploty a oslunění během dne může kvést už od poloviny května až do konce září, za teplého počasí i o několik týdnů déle. Nenechme se zmást tím, že lekníny rozevírají své květy až okolo 10té hodiny dopoledne, při špatném počasí třeba také až k večeru.

Pěstování
Leknín Charlie's Choice je určen pro středně velká jezírka a rybníčky s velikostí hladiny od 15 m2 s hloubkou mezi 30 až 60 cm. Počítejme s tím, že až vyroste, bude pro sebe potřebovat přibližnou plochu o rozměrech 50 x 150 cm.

Kořenit může přímo u dna, ale výhodnější bude sáhnout po plastové nebo keramické nádobě o objemu 5 až 7 litrů. K zasazení použijeme substrát pro lekníny a vodní rostliny promíšený s oblázky, popřípadě jílovitou půdou doplněnou přídavkem rašeliny a proleželého kravince. Během vegetace je dobré hnojit speciálním tuhým hnojivem.

V našich podmínkách může tento leknín přezimovat, je však třeba přemístit nádobu s rostlinou na co nejhlubší místo a jezírko dle možností zakrýt. Pokud se ale rozhodneme z jakýchkoliv důvodů přestěhovat nádobu s rostlinou na chráněné místo, dbejme, aby nikdy nezůstala úplně na suchu.
Množit lze dělením s tím, že oddenky necháme zakořenit v menších hloubkách a teprve po ujmutí je budeme postupně přesazovat do větších. Pěstební nádobky můžeme též umístit v menší oddělené nádržce, kterou překleneme fóliovým krytem.

Leknín

Autor: Shutterstock.com

Komentáře

Načítám komentáře...