Rozchodníkovec (Hylotelephium) je rod asi 33 druhů sukulentních rostlin z čeledi tlusticovitých, které pocházejí z Asie, Evropy a Severní Ameriky. V minulosti byl tento druh součásti rodu rozchodník (Sedum), ale pro morfologické odlišnosti byl přesunut do nového rodu rozchodníkovec (Hylotelephium).

V záhonech na sebe rozchodníkovce poutají pozornost už od jara, protože jejich masité zelenošedé listy (u některých odrůd fialové) jsou atraktivní samy o sobě. Poupata z počátku zelená postupně získávají růžový nádech a od srpna plně rozkvétají do růžových či nachových odstínů.

Odumřelé květní hlávky se vyplatí ponechat na rostlinách, protože pokryté mrazem vypadají efektně. Můžete je také odstřihnout a vystavit na několik měsíců ve váze.

Květy bohaté na nektar jsou oblíbené pro užitečný opylující hmyz včetně včel či motýlů a jsou pro ně nepostradatelné, když na podzim ubývá jiných květin. Jsou skvělou volbou pro podporu opylovačů na záhonech.

Jak pěstovat rozchodníkovce

Rozchodníkovce rostou nejlépe na slunném místě v dobře odvodněné půdě. Nejlépe vypadají v přední části záhonu: Zkuste seskupit více rostlin dohromady, lépe tak vyniknou. 

Máte-li suchou půdu, nebo nemáte vodu na zalévání, jsou volbou číslo jedna. Tyto nenáročné rostliny nepotřebují velkou péči, i když koncem května můžete zkusit třetinu stonků seříznout, abyste zabránili tomu, že se rostlina na podzim uprostřed rozevře.

Jak sázet rozchodníkovce

Rozchodníkovce vysazujte na jaře nebo v létě. Vykopejte jámu o něco hlubší než květináč, ve kterém rostlina rostla, a do výsadbové jámy přidejte hodně štěrku, abyste zajistili dobrou drenáž. Po výsadbě nepotřebují tyto trvalky příliš zalévat, protože jsou odolné vůči suchu.

Pokud je pěstujete v květináči, přidejte do substrátu hodně štěrku, abyste podpořili odvodnění nádoby. 

Jak pečovat o rozchodníkovce?

V únoru a březnu ostříhejte stará květenství u báze rostliny, uvidíte, jak vyrážejí drobné růžice nových listů. Základnu rostliny zamulčujte dobře uleželým zahradním kompostem nebo hnojem. 

Rozchodníkovce v květináčích prakticky nevyžadují řez či zvláštní péči. Přes zimu je nezalévejte a dejte je na místo, kde do nádoby nebude pršet.

Jak množit rozchodníkovce

Rozchodníkovce se velmi dobře množí. Nejlépe to jde dělením trsů: na jaře rostlinu opatrně vykopejte, rozdělte na části a nové rostliny zasaďte tam, kde byste je chtěli mít. Dospělé rostliny můžete dělit každé tři nebo čtyři roky.

Velmi dobře se také množí řízky nebo odnožemi z hlavní rostliny. Na jaře nebo v létě vyjměte rostlinu z květináče (nebo ji zvedněte z půdy) a opatrně oddělte odnože od hlavní rostliny. Měly by se snadno oddělit i s kouskem stonku. Každou odnož zasaďte do malého květináče a počkejte, až z ní vyroste nová rostlina. 

Pokud se odlomí stonek, seřízněte ho a dejte do vody, brzy pustí kořínky. Pak novou rostlinku zasaďte do květináče. 

Zdroj: Youtube

Škůdci a choroby? Nezná

Rozchodníkovce prakticky neznají problémy, protože nezajímají žádné škůdce. Hlavním nepřítelem je studená a mokrá půda, proto dbejte na to, aby rozchodníkovce v květináčích nebyly v zimě přemokřené, a přemístěte je na místo chráněné před deštěm.

Související články