Rozmarýn (Rosmarinus) je stálezelený keř s aromatickými listy a drobnými fialovými, modrými, růžovými nebo bílými květy.
Jelikož pochází ze Středomoří, v našich podmínkách obvykle není mrazuvzdorný. I když někteří pěstitelé přísahají, že mají rostlinu i několik let přes zimu na záhoně a nevymrzá. Pokud někoho takového znáte, požádejte ho o řízek a máte slušnou šanci, že se i vám podaří přezimovat rozmarýn na záhonech. Jinak doporučujeme pěstování v nádobách, které na zimu přenesete dovnitř.
Rozmarýn je malý až středně velký keř, který po pěti až deseti letech dorůstá výšky kolem 1,5 m. Při pěstování v nádobách je ale lepší ho každé jaro seříznout, aby rostlina zůstala menší a hezky kompaktní.
Rozmarýn je druh šalvěje, takže je ideální pro pěstování vedle jiných šalvějí a podobných keřovitých středomořských bylin, jako je levandule, tymián a yzop. Vytváří atraktivní bod bylinkové zahrádky nebo nádoby s bylinkami. Jeho květy jsou na jaře a v létě oblíbené u včel a dalšího opylujícího hmyzu.
Rozmarýn jako léčivá bylina
Druhy rozmarýnu
Nejrozšířenějším druhem rozmarýnu je šalvěj rozmarýna (Salvia rosmarinus), dříve známá také pod názvem rozmarýn lékařský (Rosmarinus officinalis). Má bleděmodré květy a aromatické listy, které jsou ideální ke kulinářskému využití.
Chcete-li se pustit do pěstování této úžasné byliny, máte na výběr z mnoha odrůd, které se liší velikostí, barvou květů a stylem růstu. Některé jsou kompaktní, jiné vysoké a vzpřímené nebo nízké či převislé. Barva květů může být od bílé přes světle růžovou, fialovou až po modrou.
Pěstování několika různých odrůd dohromady může vytvořit atraktivní kontrasty. Všechny druhy rozmarýnu mají rády podobně teplé slunné stanoviště s propustnou půdou.
Pěstování rozmarýnu
Jelikož je rozmarýn mrazuvzdorný maximálně do -10 °C, je v našich podmínkách jistější pěstovat ho v květináči. Dobře se mu daří v nádobách s půdním kompostem bez rašeliny. Na dno květináčů přidejte drenáž v podobě štěrku či keramzitu, která usnadní odvodnění.
Během sucha rostlinu v nádobách zalévejte. I když rozmarýn dobře zvládá sucho, v létě zemina v květináčích rychle vysychá, a proto vyžadují takto pěstované rostliny pravidelnou zálivku. Během vegetace přihnojujte běžným hnojivem.
Rozmarýn nevyžaduje během roku téměř žádnou péči, kromě seříznutí po odkvětu, aby rostliny nebyly rozvolněné a spodky stonků nedřevnatěly. Odřezky si nechte na množení nových rostlin nebo je usušte na vaření.
Množení rozmarýnu
Nejlépe se množí z polozralých řízků sklizených v létě. Ze semínek roste velmi dlouho, a proto se tento způsob množení příliš neuplatňuje. Můžete ho také množit hřížením.
Sklizeň a použití listů rozmarýnu
Rozmarýn sklízejte jemným odlomením mladých větviček z hlavního stonku. Můžete také použít zahradnické nůžky k odstřižení větších snítek, které přidáte k ovonění masa při pečení či smažení.
Obzvlášť dobře se výrazná rozmarýnová chuť hodí k jehněčímu nebo do nákypů, rajčatových omáček či k pečeným rybám. Pro zvýraznění chuti můžete stonky přidat do octa nebo oleje.
Před použitím zbavte listy nejedlých dřevnatých stonků. Při používání čerstvého rozmarýnu v kuchyni buďte opatrní, je to ostrá bylina, která přebíjí jemné chutě ostatních ingrediencí.