Šanta kočičí (Nepeta) je atraktivní, mrazuvzdorná a snadno pěstovatelná kvetoucí trvalka, která přitahuje kočky. Odtud také její název. Její aromatické listy jsou zelené nebo šedozelené a stonky od léta do podzimu pokrývají drobné fialové, bílé, růžové nebo modré květy.

Kočky mohou bez obav okusovat a jíst listy, stonky i květy této odolné rostliny. Některé domácí šelmy ji milují natolik, že se na rostlinách válejí a spí. Tato něžná okrasa záhonů je také velmi atraktivní pro včely a další užitečný opylující hmyz.

Tipy, jak využít šantu kočičí na zahradě

Mimořádně dlouhá doba kvetení a schopnost prospívat v různých pěstebních podmínkách činí ze šanty kočičí univerzální doplněk každé zahrady. Pro inspiraci přinášíme několik způsobů, jak můžete dlouho kvetoucí rostlinu použít v záhonech.

  • Vysaďte ji do obrubníkového pásu v kombinaci s dalšími trvalkami odolnými vůči suchu, jako jsou levandule, šalvěj, agastache, rozchodníky či okrasné trávy.
  • Zařaďte šantu kočičí do bylinkového záhonu vedle dalších suchovzdorných bylin, jako je rozmarýn, šalvěj, tymián a oregano.
  • V chladnějším podnebí, kde levandule neroste, ji můžete nahradit šantou.
  • Nízce rostoucí odrůdu máty kočičí použijte jako okrajovou rostlinu podél cest pro zjemnění ostrých okrajů.
  • Na svazích můžete pěstovat půdopokryvné druhy jako ochranu proti erozi.
  • Podél skalní stěny nebo zídky vysázejte nízký druh, který se bude rozlévat přes okraj.
  • Zakrslou odrůdu zkombinujte v nádobě s plazivým rozchodníkem a verbenou.
  • Růže jsou klasickým společníkem šanty kočičí. Nízce rostoucí odrůdu použijte jako půdopokryvnou rostlinu kolem keřů růží.
  • Skalku ozdobte šantou kočičí a půdopokryvnými rostlinami, jako jsou rozchodníky, plazivé floxy, kosmatec a malé ostřice.

Různé druhy šanty kočičí

Zdroj: Youtube

Kde pěstovat šantu kočičí?

Potřebuje slunné stanoviště a půdu, která volně odtéká, proto se vyhněte těžkým půdám, jako je jíl, který je náchylný k přemokření. Většina šant snáší velmi dobře sucho, zejména ty se stříbřitě šedými listy. 

Jak vysadit šantu kočičí

Nejvhodnější doba pro výsadbu šanty je podzim nebo jaro, i když rostliny pěstované v nádobách lze vysazovat i v létě. V závislosti na konečném rozšíření vybrané odrůdy vysaďte rostliny ve vzdálenosti 30 až 60 cm.

Jak pečovat o šantu kočičí

Jakmile dobře zakoření, je tato odolná trvalka nenáročná a nevyžaduje velkou péči. Květy se vytvářejí v průběhu celé sezóny, ale je dobré je po odkvětu zastřihnout, aby rostlina zůstala úhledná a podpořila se tvorba dalších. 

S příchodem zimy porost odumře. Odumřelé listy jsou oblíbeným místem přezimování berušek, takže pokud je to možné, odložte jejich seříznutí a úklid až na začátek jara. 

Jak množit šantu kočičí

Starší rostliny lze množit dělením. Na podzim nebo brzy na jaře rostlinu vykopejte, trs rozdělte na části s dostatkem kořenů a pupenů a přesaďte do půdy, kterou jste vylepšili dobře vyzrálým kompostem. 

Šanta se také velmi dobře množí řízkováním a některé druhy se samy vysemeňují. 

Problémy s pěstováním šanty

Pokud jí poskytnete dobré pěstební podmínky, je tato rostlina bezproblémová, ale pokud ji vysadíte do těžké a špatně odvodněné půdy nebo do stínu, patrně nebude prospívat. 

Ve velmi suchém létě se na rostlinách může objevit moučná plíseň v podobě bílého povlaku na listech a stonky někdy odumírají. Nezdravé výhony odřízněte a napadené listy posbírejte a spalte.

Související články