O saunování se v současnosti mluví se stejnou samozřejmostí jako o svíčkové nebo guláši se šesti. Přitom nechybělo moc a mohlo se jí po ruském vzoru říkat baňa nebo se nabízely legrační výrazy připomínající národní obrození, například teplokomora či místopotka.
Každopádně, když se u nás slůvko sauna dostalo do povědomí, ještě to neznamenalo, že by lidé o horkovzdušné lázni mnoho věděli. Na celostátní konferenci v Ostravě roku 1968 konané pod heslem „Sauna v životním prostředí a stylu socialistického člověka“ zazněl diskusní příspěvek o tom, že nahá zpocená těla nejsou hygienická a navíc kazí mravy.
Málokdo by tehdy dal ruku do ohně za to, že „lázně se vzduchem vytápěným pecí“ se během dalších desetiletí stanou běžnou součástí většiny hotelových wellness a spa.
Osvícení naháči
Při saunování je vhodné udržet jistou míru intimity, byť třeba v Německu či Rakousku veřejnou nahotu nijak neřeší. Našinci se rádi hřejí ve větší společnosti, tedy v saunách veřejných – kam chodí většinou ženy s muži dohromady.
Vzájemná pospolitost obou pohlaví svědčí o toleranci a svobodomyslnosti a také o tom, že zabalení do prostěradla považujeme za dostačující. Na rozdíl od národů, které se saunují zásadně v plavkách.
Nicméně nahotě svědčí přítmí, které navíc přispívá k odpočinku. Tlumeného osvětlení se dá v sauně docílit například malými svítidly zakomponovanými do podlahy nebo LED pásky schovanými za obložením. Doporučují se světelné zdroje s nízkou teplotou chromatičnosti kolem 2 200 až 2 500 kelvinů.
Jak často a nejlépe?
Dodnes panují rozpory v názorech na to, jak dlouho má člověk být v takzvané potní komoře, na kolik stupňů má být vytopená – zda elektricky, či dřevem, jakou má mít vlhkost a dokonce zdali se máte zchladit vodou ledovou, či vlažnou. Nejasno bývá i v tom, kolik cyklů je potřeba absolvovat.
Ve Finsku, kde existuje na 5,5 milionu obyvatel zhruba 3,5 milionu saun, mají na tyto otázky jedinou odpověď. Dělejte to tak, aby vám bylo příjemně a abyste dosáhli nejen fyzického, ale i psychického osvěžení.
Ve Finsku je saunování součástí národní identity, saunu byste tam našli i v parlamentu či v bytových domech. Nechybí na žádném finském velvyslanectví, a pokud někam směřují finští vojáci, je to první budova, kterou v táboře postaví.
Obecně platí, že v potní kabině finské sauny může být klidně 95 °C u stropu, ale na první lavici třeba jen 40 °C a u podlahy dokonce pouhých 25 °C.
O velikosti kabiny je vcelku jasno. Dostatečně malá na rychlé vytopení, ale tak velká, abyste si v ní mohli lehnout. Sauna je také synonymem pro setkávání, proto se její velikost řídí předpokládaným počtem návštěvníků. Saunování s rodinou či přáteli je spojující rituál, který si chcete vychutnat v poklidu, ale též maximálně pohodlně. Ostatně kdy a kde mají všichni vypnuté mobilní telefony, a můžete si tak sdělovat poslední drby?
Od stanu k designu
Architekti, provozovatelé saunových světů i majitelé rodinných saun by potvrdili, že stavba sauny není složitá. Může se jí stát bývalá kadibudka, stan nebo iglú z ohebných prutů utěsněných hlínou. Cokoli, kam mezi dvě vrstvy umístíte jako izolaci minerální vatu a dovnitř dáte kamna.
Pod nimi by měl být přívod vzduchu odváděný ven diagonálně pod stropem, zatímco dveře sauny (nejlépe skleněné) musí mít otevírání ven a nepatří na ně zámek. Tak alespoň funguje běžná obyčejná sauna. Jenže kdo chce mít v dnešní době něco obyčejného?
Jednoduché potní kabiny se tak za poslední roky proměnily v designové, efektně nasvícené místnosti často vybavené obřím oknem s nezapomenutelnou vyhlídkou. Ta nejen pomáhá soustředit se na vlastní tělo, ale blahodárně působí na mysl. (Článek byl redakčně krácen, celé znění najdete v novém vydání časopisu DŮM&ZAHRADA.)
Chcete se o saunách a saunování dozvědět více informací?
- Co je to Aufguss a na co se používá
- Saunové pomůcky
- Saunové rituály
- Teplota a vlhkost vzduchu
- Materiály pro saunu
- Zdravotní benefity a rizika
To vše a mnoho dalších informací a produktů najdete v zářijovém čísle časopisu DŮM&ZAHRADA, které vychází 15. srpna 2024.