Neúprosné klima s dlouhou zimou se od nepaměti promítá do podoby zahrad na severu Evropy. Severský nebo také nordic styl je v mnoha ohledech jedinečný, ale rozhodně si pod ním nepředstavujte zahrady nudné nebo bezbarvé.

Seveřani milují rodinný život, což se výrazně promítá i do tematického rozdělení okolí domu. Nesmí tam chybět velkorysá terasa ani spousta dalších odpočinkových ploch. Tyto zahrady bývají barevně střídmější, takže se při plánování budete muset držet trochu zkrátka. Důležitým úkolem totiž bude nejen barevné, ale zejména materiálové sladění.

Půvab jednoduchých linií

Co si tedy pod severským stylem představit? Hlavně jednoduché linie. Zapomeňte na rozbouřené zákruty, ledvinky všech možných tvarů a velikostí a přeplácané výsadby. Nebojte se zahradu protnout přímou cestou, která propojí branku s terasou nebo vstupem do domu.

Pochozí plochy prolněte s výsadbami a terasou, optické prolínání několika naprosto odlišných ploch a prvků bude takové zahradě sedět. Nutně se nemusíte držet pravých úhlů, ačkoliv i ty jsou povoleny. Pokud budete chtít okraje výsadeb alespoň trochu zvlnit, tak raději v mírných obloucích a decentních zátočinách.

Kvalitní materiály

Laciný plast si se severskou zahradou nerozumí. Hledáte-li správné materiály, inspirujte se přírodou. Přírodní kámen a dřevo jsou základ, ale jen u nich zůstat nemusíte. Severským zahradám velí tvarová jednoduchost, a ta pěkně ladí s betonem. Dobrou volbou tedy budou betonové cesty nebo odlehčené pochozí povrchy z betonových nášlapů položených na štěrkové lože do trávníku. Vybírejte však pokud možno světlé odstíny, které se hezky propojí s okolní zelení.

Ze dřev, která neurazí žádnou zahradu, zvolte fortelný dub nebo modřín. Měkké druhy určitě opatřete nátěrem, opět raději v decentním odstínu, aby na sebe nestrhávaly veškerou pozornost. Na škodu nebude ani kov, dobrou volbou je všestranný a ve své podstatě surový corten, jehož rezavá patina se perfektně propojí s vegetací.

Celoročně krásná

Severská zahrada ani v nejmenším nepřipomíná dendrologickou sbírku. Ačkoliv jsou stromy a keře základem osázení, snažte se jejich druhy opakovat. Přírodního efektu dosáhnete tvorbou menších skupinek se stejnými druhy, které podsadíte travinami, cibulovinami nebo půdopokryvnými trvalkami.

Vhodné jsou duby, břízy s efektní kůrou či muchovníky. Ty jsou k dostání ve stromové i vícekmenné podobě. (Článek byl redakčně krácen, celé znění najdete v novém vydání časopisu.)

Chcete se o severském zahradním stylu dozvědět víc informací?

  • Správné vytváření barevných kompozic
  • Výběr rostlin a dřevin
  • Umístění terasy a její vybavení
  • Oblíbené činnosti na terasy severské zahrady
  • Finanční srovnání s jinými styly
  • Desatero pro severskou zahradu

To vše a mnoho dalších informací a produktů najdete v prosincovém čísle časopisu DŮM&ZAHRADA, které vychází 21. listopadu 2024.

Zdroje:

Související články