Historicky byly šípky využívány mnoha evropskými národy jako bohatý zdroj vitaminu C, díky čemuž vznikla bohatá knihovna využití šípku v podobě receptů na lahodné potraviny a nápoje. Přečtěte si o výhodách šípků a o tom, jak šípky sklízet a používat, v našem krátkém průvodci o této praktické a hezké rostlině.

Lepší než pomeranč

Většina růží začíná kvést koncem jara a poté, co opadají okvětní lístky, se na bázi květů vytvoří malé zelené šípky. Růže jsou příbuzné švestkám, jabloním a hruškám. Na rozdíl od svých masitých příbuzných jsou však šípky naplněny drobnými semeny, z nichž se získává cenný olej. Nejvíce živin se však nachází ve slupce plodu. 

Překvapivě jedna porce šípků obsahuje o 20–40 % více vitaminu C (v závislosti na odrůdě), o 25 procent více železa a o 28 procent více vápníku než pomeranč. Kromě toho obsahují také vitaminy B3, D, E a A, kyselinu citronovou, flavonoidy, fruktózu, kyselinu jablečnou a zinek.

Zdroj: Youtube

Sklizeň šípků

Šípky lze sklízet z jakéhokoli druhu růží, ale nejchutnější a nejbohatší úrodu poskytují plané růže. Na zahradách často pěstujeme divoké růže z jiných krajů, které produkují plody bohaté na živiny, jako například růži svraskalou (Rosa rugosa) či růži keltskou (Rosa gallica), i když i jiné odrůdy produkují šípky, které lze použít ke kulinárním účelům. Nezaostává ani naše divoká růže šípková (Rosa canina).

Chcete-li sklízet šípky, nesmíte zbavit rostliny odumřelých květů. Nechte rostlinu vytvořit plody, které na podzim zčervenají a promění se ve vyhledávané bombičky zdraví. Ostatně divoké růže stejně kvetou pouze jednou. 

Pokud sklízíte šípky v přírodě, hledejte keře, které nerostou blízko polí, kde mohly přijít do styku s herbicidy nebo pesticidy. Stejně tak není dobrý nápad trhat šípky podél prašných cest a silnic. 

Jak šípky prospívají zdraví: 

Zmírní vrásky, omladí pleť

Šípkový olej se v kosmetice používá v boji proti stárnutí pleti, ačkoli výzkum podporující jeho účinky je omezený. Olej se vyrábí lisováním šípků za studena.

Jelikož mají šípky vysoký obsah polynenasycených tuků, podporují zdraví kožní membrány a chrání pokožku před zánětlivými látkami, jako jsou ultrafialové záření, cigaretový kouř a znečištění exhalacemi. 

V jedné malé, osmitýdenní studii vedlo užívání 3 mg šípkového prášku denně k výraznému snížení kožních vrásek a k výraznému zvýšení hydratace a pružnosti pokožky. Výzkumníci tyto výsledky přičítají velkému množství antioxidantů, vitaminu C a mastných kyselin, které chrání a doplňují kožní bariéru.

Kromě toho bylo prokázáno, že používání vitaminu C přímo na pokožku výrazně zvyšuje syntézu kolagenu a obnovu kožních buněk.

Snižuje bolest při artritidě

Osteoartróza je jedním z nejčastějších typů artritidy, která postihuje 10 % mužů a 13 % žen starších 60 let. Je definována jako postupný úbytek chrupavky v kloubech, což může vést k obrovské bolesti a zánětu.

Nedávný přehled 24 studií zjistil, že konzumace šípků může pomoci zmírnit příznaky osteoartrózy tím, že pomáhá proti oxidačnímu stresu a zánětu v kloubech.

Podpora při hubnutí

Ve dvanáctitýdenní studii na 32 lidech se při každodenním užívání 100 mg šípkové tablety výrazně snížil obsah břišního tuku ve srovnání s kontrolní skupinou. Autoři studie tento účinek přisuzují tilirosidu, silnému antioxidantu, který zlepšuje metabolismus tuků.

Podporují zdraví srdce

Konzumace šípků může podpořit zdraví srdce snížením hladiny cholesterolu a krevního tlaku. Například v šestitýdenní studii na 31 osobách vedlo pití šípkového nápoje obsahujícího 40 g šípkového prášku denně k významnému snížení krevního tlaku, celkového cholesterolu a LDL (špatného) cholesterolu ve srovnání s kontrolní skupinou.

Jak nejlépe využít vitamin C ze šípků

Vitamin C je termolabilní, což znamená, že není odolný vůči teplu a začíná se znehodnocovat již při teplotě 60°. Takže přípravou marmelád, omáček či vařených sirupů se o všechen blahodárný prvek připravíte. V tom případě se ukazuje příprava macerátu jako nejvýhodnější. Jak jej správně udělat, se dočtete v článku: Jak správně udělat šípkový čaj.

Související články