Skleníky, pařeniště, fóliovníky nebo dokonce vyvýšené záhony už nejsou jen výsadou majitelů zahrad. Tyto praktické vychytávky si můžete pořídit v menší verzi i na balkon či terasu. Můžete si je klidně vytvořit sami, pokud se na to ale necítíte, seženete je třeba hobby marketu, větším zahradnictví nebo na internetu. Navíc si díky nim prodloužíte zahrádkářskou sezonu a pěstovat můžete domácí zeleninu i v zimě.
Pařeniště na balkon
Pařeniště pomáhá udržet rostliny v teple od konce zimy až do podzimu. Některé z nich mohou v pařeništi dokonce přečkat celou zimu. Prodloužení pěstební sezony však není ani zdaleka jediná výhoda, kterou pařeniště přináší. V pařeništi můžete rychlit zeleninu, vypěstovat kvalitní sazenice pro pozdější výsadbu nebo v něm přímo nechat růst teplomilné druhy zeleniny i během léta.
Při výběru pařeniště na balkon koukejte na to, aby bylo vyrobeno z kvalitních materiálů - nejlépe nerezavějící konstrukce a nerozbitného plastového zasklení, které nezničí ani krupobití. Samozřejmostí by měla být ochrana proti UV záření.
V případě, že nemáte ani balkon, můžete pořídit menší verze pařenišť do bytu. Sazenice umístíte do praktických plastových nádob s průhlednými kryty, které zajistí rostlinám optimální podmínky pro růst.
Pařeniště si můžete vyrobit i doma. Podívejte se níže na návod:
Skleník na balkon
Tak jako u skleníků do zahrady, i ty balkonové mohou být vyrobeny z různých materiálů. Od dřevěných, po plastové nebo fóliovníky s hliníkovým rámem. I v těchto případech platí, že dřevěné vypadají sice nejlépe, ale jsou nejdražší a vyžadují také největší údržbu.
Nejčastěji jsou k dostání ve velikosti konstrukce 1,5 metru na výšku, 1,2 metru na šířku a s hloubkou 60 cm. Optimálně jsou nalepené na jednu stěnu balkonu a mají šikmou střechu. Pro volný přístup pak mají volné dvojité dveře.
Na co si dát při výběru malého skleníku pozor?
- Doporučujeme se vyhnout především skleníkům se zavíráním na suchý zip. Takový způsob zavírání nemusí totiž dostatečně těsnit, což narušuje optimální teplotní podmínky uvnitř skleníku.
- U skleněných variant si dejte pro změnu pozor, aby skleněné dveře u skleníku měly kvalitní panty a pryžové těsnění. Jen tak může být zajištěno to správné izolované prostředí.
- I malý skleník potřebuje ventilaci.
- Podle toho, co chcete ve skleníku pěstovat, zvažte počet a výšku polic. Pamatujte, že ne vždy je více lépe.