Zimní období může být nepředvídatelné a někdy nás překvapí husté sněhové srážky, které mohou způsobit problémy nejen na silnicích, ale i v zahradách. V tomto článku se zaměříme na specifické problémy, které zima přináší pro skleníky, a na doporučení, jak tyto problémy řešit.

Vliv sněhu na skleníky

Hustota sněhu se může pohybovat od 70 do 300 kg na jeden kubický metr. Čerstvě napadaný sníh sám o sobě nemusí být problém, avšak 25 cm silná vrstva mokrého sněhu může vážit až 80 kg na metr čtvereční. Pro menší skleníky může toto zatížení znamenat hmotnost až půl tuny, což je srovnatelné s hmotností malého osobního automobilu. To může vést k vážnému poškození konstrukcí skleníků.

Jak používat skleník v zimě

Zdroj: Youtube

Příprava skleníků na zimu

Petr Tichý, specialista na zahradu ze sítě prodejen Hecht, radí: „Zkušenější zahrádkáři na zimu podepírají větve stromů a pravidelně setřásají sníh. Nezřídka se však podceňuje zajištění skleníků před těžkým sněhem.“ Je důležité nejen pravidelně odstraňovat sníh, ale také posilovat konstrukce skleníků, aby odolaly zimnímu počasí.

Prevence a péče o skleníky v zimě

Podle Tichého je klíčové včasné, pravidelné a důsledné odhrnování sněhu ze střechy skleníku. Sníh odhrnujte opatrně pomocí vhodných nástrojů, abyste skleník nepoškodili. Doporučuje používat nástroje jako koště, shrnovače sněhu s gumovou hranou, nebo plastovou lopatku s gumovou hranou. Důležité je také podepření střechy skleníku.

Přihlášení

My si vás zapamatujeme a můžete číst Dumazahrada.cz bez omezení.
Ještě nemáte účet? Registrujte se
Odemknout anketu
warning_fill
Hlasovat v anketě mohou jen přihlášení uživatelé.

Máte na zahradě skleník?

info Hlasování bylo ukončeno.
Ano, skleník máme. 0 %
Ne, skleník nemáme a ani o něm neuvažujeme. 0 %
Ne, skleník nemáme, ale chceme si ho pořídit. 0 %
Hlasovalo: 0

Pomůže trámek

„Největší zátěž zpravidla nese lišta v hřebeni střechy. Může ji prohnout i poměrně malé zatížení, skleník se tím začne celý ohýbat, ztrácí stabilitu a při vzrůstajícím zatížení se může zbortit. Tomu se dá předcházet poměrně jednoduše tak, že hřeben střechy na zimu podepřete vhodným trámkem.“ Díky pozornosti věnované klíčovým částem skleníku můžeme zajistit, že naše skleníky přečkají zimu beze škod. Preventivní opatření a správná péče jsou klíčem k dlouhodobému zachování funkčnosti a bezpečnosti našich skleníků.

Zdroj: greenhouseemporium.com, backyardstyle.com

Související články