Elektrické vytápění venkovních zařízení se používá už léta v průmyslových provozech. Třeba výhybky tramvajové dráhy by za sněhu a mrazu nemohly bez vytápění pořádně fungovat. Do individuálních domů se tato technologie začala ve větším měřítku dostávat teprve nedávno. Ohřívat lze nejen zemní či podlahové plochy, ale i okapy, střechy nebo vodovodní vedení. Využití se najde také ve sklenících a zimních zahradách, tedy všude, kde by sníh, led a mráz mohly způsobit nepříjemnosti či napáchat nějaké škody.

Žádné zamrzlé trubky

Nejjednodušší formou venkovního vytápění jsou topné kabely, které se dají například omotat či umístit okolo vodovodního potrubí nebo květináčů ve skleníku, ve vodotěsném provedení je lze zakopat do záhonu nebo používat pro rozmrazování sudů s vodou, napáječek pro zvířata nebo zahradního jezírka. Spolu s vhodným zimním ochranným zakrytím tak díky nim mohou často venku přezimovat palmy a exotické rostliny. Ve skleníku stačí použít k ochraně vodovodního potrubí před zamrznutím úsporný topný kabel namísto udržování celého objektu nad zámrznou teplotou, což vyžaduje velké množství elektrické energie nebo jiných topných médií.

Pro ochranu okapů před zamrznutím lze topný kabel protáhnout vnitřkem okapu, aby v něm fungoval jako ohřívač. Nebudou se tak vytvářet rampouchy a roztátá voda bude bez problémů odtékat. Aby se nemusela neustále kontrolovat teplota ve venkovním prostoru, pomůže termostat, který automaticky rozpozná, kdy je třeba topení zapnout. Zapínání vytápění většinou reaguje na pokles venkovní teploty pod 3-5 °C.

Instalace kabelu

Samotný kabel by měl být chráněn před chladem, vodou, UV zářením a dalšími vnějšími povětrnostními vlivy izolačním povlakem. Ten by měl být pružný, aby se dal ohýbat, ale zároveň nesmí být příliš tvrdý a robustní, aby bylo možné jej bezpečně a snadno instalovat podél žlabu nebo potrubí. Při instalaci se nesmí zapomenout na další důležité bezpečnostní prvky, jako je uzemněná zástrčka, proudový chránič, ochrana hran, distanční prvky, průchodky a chráničky.

Rozhodujícím činitelem je také délka připojovacího kabelu, kdy je třeba vzít v potaz nejen vzdálenost elektrické zásuvky, ale také to, zda se bude kabel omotávat na potrubí, nebo se jen volně natáhne a připevní. Velkou roli hraje rovněž umístění termostatu. Existují kabely s termostatem jako pevnou součástí, k jiným je možné připojit externí termostat a umístit ho třeba na stěnu domu.

Topný kabel lze připevnit i na plastové potrubí. V takovém případě je ho však potřeba nejprve izolovat například omotávkou z hliníkové samolepicí pásky. Kabel se samozřejmě neomotává kolem trubky jako cívka, ale vede se podél, nebo se vytváří rovnoměrné průvěsy, které se pak navinou na potrubí a zafixují. U montáže na potrubí se na závěr musí celý komplet obalit tepelnou izolací.

Elektrický majordomus

Je-li potřeba temperovat větší venkovní plochu, může se použít samotný topný kabel nebo předpřipravené topné rohože – obojí v odporovém provedení, samoregulační kabel je pro tento účel zásadně nevhodný. Při plánování se vychází z půdorysu plochy. Topný kabel lze na rozdíl od topné rohože flexibilně využít v jakkoli členitém půdorysu, může se měnit rozteč, délka a umístění smyček, což ovlivňuje lokální výkon v ploše.

Topné rohože mají kabel již připevněný, předem daná rozteč smyček zaručuje konstantní výkon po celé vytápěné ploše, proto představují skvělé řešení pro pravidelné prostory, kde se jednoduše a rychle instalují. Dimenzování rohoží závisí na charakteru temperované plochy, hloubce pokládky, požadované rychlosti odtávání a na lokálních klimatických podmínkách – u nás se optimální výkon pohybuje mezi 250 až 350 W/m2.

Určitá flexibilita rohoží se docílí pomocí nastřižení a vytvarování rohože do požadovaného půdorysu, musí se však dodržet minimální rádius ohybu (v praxi se počítá minimálně osminásobek průměru kabelu) a základním pravidlem je, že se kabel nesmí nikde křížit. Je-li rohož příliš dlouhá, nelze kabel zkrátit, ale je možné zmenšit rozestup smyček, avšak jen do míry povolené výrobcem a za dodržení výše uvedených požadavků. Zapomenout by se nemělo ani na umístění tepelné sondy.

Pokládka rohože

Pokládat se začíná od přívodního kabelu a rohože se umísťují co nejblíže k povrchu. Rohože se musí izolovat od podkladu a zajistit proti pohybu (například pomocí fixačních samolepicích pásek, rozhodně ne vruty ani hřebíky).

Pokládka je možná například do betonu, do pískového lože, do vrstvy suchého betonu pod dlažbu či v případě speciálního provedení také přímo do asfaltového povrchu. Před finálním zasypáním nebo zalitím je samozřejmě nezbytné proměřit odpory topného okruhu i izolační odpor a zakreslit rozložení kabelu.

Jak fungují kabely

Běžné topné kabely se vyrábějí z odporového drátu. Jeho výhodou je dlouhá životnost a rovnoměrnost topného výkonu, proto se hodí i pro podlahové vytápění. Nebezpečím hrozí místní přehřívání při přerušení odvodu tepla, kabely se také nesmějí křížit. Jejich délku stanovuje a propočítává výrobce, nelze je krátit.

Relativně nové jsou samoregulační kabely, též zvané inteligentní, které po celé své délce reagují na změnu okolní teploty a přizpůsobují jí lokálně svůj topný výkon. Topným prvkem v tomto případě není odporový drát, ale dva měděné vodiče, mezi nimiž je umístěno polovodičové topné jádro. Při zvyšování okolní teploty vzrůstá odpor topného jádra, a tím se snižuje jeho výkon. Když poklesne teplota, výkon kabelu se naopak zvyšuje.

Z toho důvodu jsou topné kabely ideální například pro ochranu potrubí, okapů a střech před mrazem. Naopak se nehodí pro podlahové vytápění. Jejich výhodou je nižší spotřeba energie, možnost zkracování na potřebnou délku i křížení, nevýhodu naopak představuje menší životnost a také vysoké nárazové startovací proudy, které vyžadují silnější provedení spínače termostatu a jističů.

Rohože a žíly

Topné rohože se vyrábějí ve dvou provedeních:

  • Jednožílové – při tvorbě plánu je třeba na druhém konci rohože připočítat několikametrovou rezervu tak, aby po položení zbylo dost na dovedení zpět k přípojnému místu.
  • Dvoužílové – instalace je jednodušší, protože okruh je uzavřený, takže takzvaný „studený konec“ je již součástí přívodního kabelu, a není tedy třeba zvlášť navrhovat trasu pro jeho položení.

Informace k produktům z fotogalerie

  • Dvoužílová odporová topná rohož pro venkovní plochy přímo od českého výrobce. Využije se k rozpouštění sněhu a ledu třeba u vjezdu do garáže. Prodává se v různých velikostech už od 2,5 ma výkon má dostačujících 350 W/m2. Cena od 3 366 Kč. V System
  • Další tuzemský výrobce dodává odporové topné kabely s termostatem určené pro protimrazovou ochranu potrubí. Provedení je vhodné pro jednoduchou instalaci svépomocí – stačí kabel natáhnout, připevnit na potrubí a zapojit do zásuvky. Cena dle délky od 1 269 Kč. Fenix Group
  • Samoregulační kabel bez termostatu Frostguard-10M o výkonu 100 W nabízí výrobce Raychem. Kabel v zástrčkovém provedení o délce 10 m se hodí pro menší domácí rozvody. Aby ohřev dobře fungoval, je nutné kabel po instalaci zaizolovat. Cena 4 014 Kč. BB Elektro
  • Na okapy či střechy je možné umístit například samoregulační kabel Ekoheat Ice Stop. Přívodní vodič má dostatečnou délku pro napojení uvnitř domu, ke kabelu lze připojit externí termostat i senzory. Cena dle délky a vybavení od 1 624 Kč. Ekoheat Shop

Tento článek jste mohli najít v časopisu Dům&Zahrada č. 12/2023.
Zdroj: Dům&Zahrada

Související články