Vědci z Michiganské státní univerzity po dvacetiletém výzkumu zjistili, že na hrabání, foukání a pytlování listí můžete zapomenout. Místo toho stačí listí namulčovat sekačkou a na vzniklou vrstvu rozhodit hnojivo. Drobné kousky nakonec zetlí a v budoucnu poskytnou ochranu proti plevelům, navíc dodají půdě nezbytné živiny, což ušetří spoustu peněz za hnojiva. O času nemluvě. Zde je návod, jak na to.
Posekejte listí sekačkou
Sundejte ze sekačky sběrný koš na trávu a posekejte listí ležící na trávníku. Celé listy spadané na trávník se jako kouzlem zmenší na kousky o velikosti desetníku. Tuto práci zvládne jakákoli zahradní sekačka (ideální je ale mulčovací). Nasekat lze jakýkoli druh listí.
Že jste se sekáním listí skončili, poznáte, když bude přes mulčovanou vrstvu listí vidět asi půl centimetru trávy. Jakmile se kousky listí usadí, mikrobi a bakterie se pustí do jejich zpracování. Na konci jejich práce vznikne vrstva půdy plná živin, které na jaře nahradí hnojiva, co draze kupujete a pracně aplikujete na trávník.
Chytrý tip! Pokud máte sekačku se sběračem, můžete jeden týden mulčovat do trávníku a druhý týden sbírat listí, které použijete jako mulč na okrasných a zeleninových záhonech. Pokrytí holé půdy vrstvou listí zabraňuje klíčení plevelů a je skvělým organickým hnojivem zahrady.
Trávník přihnojte, abyste proces urychlili
Půdní mikrobi lépe recyklují uhlík z listí, pokud mají k dispozici dusík. Použitím podzimního hnojiva s pomalým uvolňováním nejenže pohnojíte trávu, ale také nakrmíte mikroby, aby mohli rychleji rozkládat listí. Váš trávník bude na jaře zelenější a půdní mikrobi budou díky dodanému dusíku pracovat intenzivněji.
Až přijde jaro, všimnete si, že listí, které jste na podzim mulčovali, zmizelo a váš trávník bude zelenější než kdy předtím.
Omezení růstu plevelů
Rozkládající se kusy listí zakryjí holá místa mezi rostlinami trávníku, která poskytují výbornou příležitost pro klíčení semen plevelů. Zkušenosti ukázaly, že díky mulčování listí lze dosáhnout téměř stoprocentního snížení výskytu pampelišek a křídlatky během pouhých tří let.
Mulčování listí: lepší využití zdrojů
Když hrabete listí, stojí vás to mnoho času a fyzické námahy. Platíte za odvoz bioodpadu. Pokud listí pálíte, posíláte do atmosféry jen mračna uhlíku. Mulčováním listí jednoduše recyklujete přírodní zdroj a zdarma získáte bohatší půdu.