Listí roste na stromech celou sezónu, takže si můžete představit, kolik živin je v nich uloženo. Jsou významným zdrojem nejdůležitějších rostlinných živin, včetně:

  • Uhlíku
  • Dusíku
  • Fosforu
  • Draslíku
  • Vápníku

Vědci zjistili, že spadané listí je zodpovědné až za 80 % živin, které lesy využívají ke svému růstu! Pokud tyto malé třepetavé multivitaminy dokáží nakrmit celé lesy, není pochyb o tom, že pomohou i vaší zahradě. Koneckonců, viděli jste někdy, že by někdo hnojil les? Pokud chcete snížit náklady na hnojiva a vytvořit zdravý půdní ekosystém se zabudovaným koloběhem živin, nechte listy přirozeně rozkládat na povrchu půdy. 

Ale to není jedinou předností spadaného listí, toho nenáviděného podzimního odpadu. Přečtěte si i další způsoby, jak dokáže prospět vaší zahradě: 

1. Spadané listí pro život

I naši předci dobře věděli, že nejlepší návod na pěstování čehokoliv dává divoká příroda a pravidelně od ní opisovali. 

Ve volné přírodě opadává listí, které tvoří základ většiny organických látek, jež podporují růst v následujícím roce. Listí se rozkládá díky různým organismům, mezi něž patří slimáci a hlemýždi, ale také houby, bakterie a další mikroorganismy. 

Jestli jste do teď netušili, proč jsou na světě slimáci, vězte, že jejich rolí je rozklad rostlinného odpadu. Druhou úlohou je sloužit jako potrava pro další užitečné živočichy.

2. Ve spadaném listí přežívají predátoři slimáků

Pokud máte problém se slimáky, nejlepší, co můžete udělat, je ponechat spadané listí na zemi, protože je domovem jejich přirozených predátorů. Brouci, stonožky, žáby, ropuchy, slepýši, ježci - všichni tito živočichové se po většinu roku ukrývají pod vrstvou listí. Živí se, hádáte správně, slimáky, hlemýždi či jejich vajíčky a dalším hmyzem. S listím odstraníte i predátory a slimáci se přesunou k tomu, co zůstane, k vašim rostlinám.

3. Přírodní mulč, který vám usnadní život!

Staré zahrádkářské rady doporučují, abychom na podzim odstranili listí ze záhonů a na jaře rostliny mulčovali kompostem. Proč? Listí je přece přírodní mulč, který se snadno rozkládá a je vtahován do půdy žížalami a dalšími obyvateli půdy. 

Lidé se obávají, že listí může udusit menší rostliny. Když se tak neděje ve volné přírodě, proč by se to mělo stát na vaší zahradě? Mnoho trvalek v zimě stejně usíná a na jaře se probudí a proroste zetlelým listím stejně snadno jako půdou. Zimní listová pokrývka navíc ochrání kořeny rostlin před mrazem. A pokud máte menší stálezelené rostliny, můžete je snadno očistit.

4. Opadané listí dlouho nevydrží

Většina spadaného listí se rozfouká kolem rostlin a začne se rychle rozkládat, zejména ve zdravém ekosystému. Je pravda, že některé stromy, například duby a buky, mají tvrdší listy, které tlejí déle. Ty však vytvářejí fantastické prostředí pro užitečné živočichy.

5. Spadané listí je krásné a snižuje nároky na údržbu

Listí na podzim odstraňte z cest a větší vrstvy i z trávníků, ale ponechte je kolem rostlin. Vytvoříte si krásnou zahradu, která bude vyžadovat méně péče a bude skvělá pro planetu.

6. Listí pomáhá udržet vodu v půdě

Další výhodou listové pokrývky je pomoc půdě v hospodaření s vodou. Pokud ve vaší oblasti silně naprší, vrstva listí pomůže vodu vsáknout. Mulč z listí rozprostřený na holé půdě zabrání odplavování půdy nebo hnojiva do blízkých vodních toků. 

7. Omezuje růst plevelů

Všimli jste si někdy, že hustý dubový háj nebo starý ovocný sad mají na zemi velmi málo plevele? Je to proto, že stromy mají vestavěný mulčovací systém. Na podzim spadané listí přirozeně udusí všechny potenciální konkurenční rostliny. Čím silnější je mulčovací vrstva, tím má větší účinek na potlačení plevele.

Druhy listí, které je třeba uklidit

Jediné listy, které je třeba ze záhonů odklidit, jsou ty s alelopatickými vlastnostmi, jako jsou ořešák, akát, dub (pokud není zetlelý nebo kompostovaný). 

Alelopatické látky potlačují růst jiných druhů rostlin. Například listy ořešáku jsou plné juglonu, který působí jako přírodní herbicid, který poškozuje ostatní rostliny. Podobně listy dubů mají vysoké množství tříslovin a ligninu, takže se pomalu rozkládají a jsou potenciálně alelopatické pro některé druhy rostlin.

Odpad pro jednoho je pokladem pro druhého! Využijte přirozený koloběh listí, který dokáže proměnit podzimní odpad v bezplatné hnojivo, mulč a kompost. 

Související články