Ve větší zahradě bude nejlépe fungovat skupina tří nebo pěti stromků sesazených v trávníku. Ale i na tom nejmenším dvorku se najde místo alespoň pro jeden malý stromek, který pozemku dodá výšku a strukturu.
Navíc, máte-li malou zahradu, chcete ze všeho, co vysadíte, vytěžit maximum. Pokud uvažujete o výsadbě stromu, proč se spokojit s jedincem, který má jen zelené listy, když můžete mít takový, který rozkvete každé jaro nebo uchvacuje úžasnými ozdobami celé léto?
Kvetoucí stromy lze vysadit v mnoha částech zahrady:
- Mohou být jedinečnou solitérou uprostřed trávníku.
- Alej podél příjezdové cesty je také nádherná podívaná.
- Vysazené mezi keři a květinami zase vytvoří akcent pro nižší rostliny.
- U pozemků podél přírodních ploch, jako je třeba les, fungují jako nenásilný přechod.
- Větší exempláře užijete pro jejich stín, nebo k zakrytí nevábného okolí za vaší zahradou.
Podívejte se na nejkrásnější stromy na světě:
Vybrali jsme pro vás několik zajímavých kvetoucích stromů, z nichž si vybere i ten největší fajnšmekr:
Třešeň Yoshino (Prunus x Yedoensis)
Třešeň Yoshino je okouzlující strom, který v jarním období vytváří na holých větvích množství bílo-růžových květů se slabou mandlovou vůní. Tato dřevina snáší mnoho půdních typů, včetně hlinitých, vlhkých, písčitých a jílovitých. Vyberte si místo s plným sluncem a v prvních třech až pěti měsících hojně zalévejte, po zakořenění už není na vláhu tolik náročná.
Muchovník stromový (Amelanchier arborea)
S nápadnými bílými květy a lahodnými fialovými bobulemi může muchovník růst jako okrasný strom nebo vysoký keř. Záleží jen na vás, jak ho řezem vytvarujete. Květy sice vydrží jen asi týden, ale jedlé šťavnaté plody dozrávající během léta vám krátkou dobu kvetení bohatě vynahradí. Na podzim navíc muchovník uspořádá úžasnou barevnou show v podobě zářivě červených, žlutých a oranžových listů.
Liliovník tulipánokvětý (Liriodendron tulipifera)
Tento úchvatný, ale mohutný strom, který může dorůst výšky až 25 metrů, pochází ze Severní Ameriky. Hlavním lákadlem liliovníku jsou jeho jedinečné květy, které jsou velké a kalichovité, se světle zelenými okvětními lístky s jasně oranžovým prstencem kolem spodní části. Ze středu každého květu vystupuje korunka žlutých tyčinek. Těšit se z nich můžete celé léto.
Zmarlika kanadská (Cercis canadensis)
Stejně jako liliovník i zmarlika pochází ze Severní Ameriky. Podle kultivaru se pěstuje jako vysoký keř nebo nižší strom a patří mezi nejlépe kvetoucí stromy jarní přírody. Květy nejsou velké, ale vynikají tím, že se na holých větvích objevují velmi brzy na jaře a obalují je růžovofialovým chmýřím.
Bělas viržinský (Chionanthus virginicus)
Na jaře je tento okrasný strom pokrytý bílými třásňovitými květy, které vypadají jako nastříhaná krajka. V našich zahradách se jedná o raritu, i když je ideální do malých zahrad, protože dorůstá do výšky i šířky kolem tří metrů. Potřebuje slunné, teplé místo a kyselou, humózní zem s dobře odvodněnou, ale neustále vlhkou půdou.
Čtverák Danielův (Tetradium daniellii)
Tento obr, který dorůstá až 20 metrů, je znám také jako včelí strom. V pozdním létě je obsypán drobnými květy uspořádanými v latách, které jsou doslova magnetem pro hmyz. Na podzim zase poskytne potravu ptákům, kteří vyhledávají jeho černá a lesklá semena. Roste velmi rychle a bujně a již z dálky oceníte jeho kulovitou korunu. Ze všech jmenovaných je nejméně mrazuvzdorný a s jistotou zvládá teploty do -17 °C.