Česky se této suchu odolné rostlině říká svíčkovec, často se také používá vědecké pojmenování gaura (Oenothera lindheimeri, dříve Gaura lindheimeri). Nenáročná trvalka původem z jihu Spojených států a Mexika může v soutěži popularity pěstovaných divokých květin přebít i oblíbenou třapatku. Její název pochází z řeckého slova gauros, což znamená vynikající. V závislosti na zvoleném kultivaru může dorůstat od 15 cm do jednoho metru.

Jednou z nejlepších vlastností svíčkovce je doba kvetení, které je mnohem delší než u většiny trvalek. Nejsilněji kvete na začátku léta, ale můžete očekávat, že se květy budou opakovat až do podzimu.

Listy gaury jsou kopinaté a v závislosti na odrůdě jsou zbarvené do zelené, růžové, krémové nebo zlaté barvy. Tenké stonky nesou mnoho drobných květů se čtyřmi okvětními lístky v bílé či růžové barvě, případně v jejich kombinaci.

O pěstování svíčkovce

Gaura je nenáročná rostlina, která je vhodnou volbou pro začínající zahradníky. Její vlnící se stonky poseté desítkami narůžovělých květů nepřestanou kvést ani uprostřed nejteplejšího léta nebo v suchém počasí, které trávník promění v poušť. Nezajímá škůdce ani lesní zvěř, je však úžasným magnetem pro opylovače.

Vzdušná struktura a tvar svíčkovce z něj dělá dokonalou doplňkovou rostlinu v trvalkových záhonech. Tyto něžné rostliny vypadají fantasticky vysazené mezi růžemi, kde jejich jemná struktura vytváří skvělé pozadí pro romantické květy královny květin. Podobné podmínky pro pěstování jako gaura mají i řebříček, rozchodník nebo šuškarda. Tato sestava motýlokvětých rostlin tvoří v suché zahradě úžasnou kombinaci.

Mějte na paměti, že dlouhý kůlový kořen, díky kterému jsou gaury tak odolné vůči suchu, ztěžuje jejich přesazování, proto pečlivě vybírejte místo pro výsadbu.

Zdroj: Youtube

Výsadba svíčkovce

Vykopejte velkou jámu a na dno přidejte hrst štěrku, abyste zlepšili odvodnění. Umístěte kořenový bal do jámy tak, aby byl ve stejné hloubce jako v květináči, a zasypte ho zeminou. Jemně ji utužte a dobře zalijte. Gaura se nesmí vysazovat příliš brzy, raději ji pěstujte v květináči a do volné půdy vysazujte až od poloviny července, kdy jsou rostliny bujnější.

Jak pečovat o gauru

Svíčkovec nepotřebuje mnoho péče. Na jaře ho seřízněte, abyste uvolnili prostor pro nový růst. Nebojte se, pokud se na listech objeví tmavé skvrny, je to zcela normální. Jde o reakci rostliny na vysoké teploty. Po ochlazení skvrny zmizí. Na podzim, když teploty klesnou, se listy gaury zbarví do krásných červených odstínů.

Jak svíčkovce množit

Vzhledem k tomu, že mnoho odrůd jsou šlechtěné hybridy, rostliny namnožené ze semen, která jste si sami nasbírali, nebo ze sazenic, které z těchto samosprašných rostlin vyrostou, nebudou mít stejnou podobu jako mateřská rostlina. Dělení je kvůli dlouhému kůlovému kořenu složité a mohlo by gauru poškodit. Nejlepší cestou je proto množení z řízků, případně ze zakoupených semen vybrané odrůdy.

Zdroj: thespruce.com, gardenersworld.com

Související články