Při práci na zahradě a v dílně jde o zdraví. Jaká základní pravidla bezpečnosti dodržovat?

Boty

Autor: Shutterstock.com

Takzvaný aktivní odpočinek na zahradě či v dílně představuje pro mnoho lidí tolik potřebnou změnu oproti sedavému zaměstnání, ve kterém tráví čas během pracovního týdne. Kolem domu je navíc stále co dělat a není na škodu „spojit příjemné s užitečným“ – odpoutat mysl od všedních starostí, zbavit se nahromaděného stresu a přitom udělat nezbytné úkony. Máte to podobně? Pak se jistě při práci řídíte základními pravidly bezpečnosti. Anebo snad patříte ke kutilům, kteří rádi riskují?

Ochranný oděv je základ

Boty
Bezpečnostní polobotky Engelbert strauss Kastra low

Autor: Oficiální zdroj

Nadpis si pro jistotu přečtěte ještě jednou. Vhodně zvolený ochranný oděv je totiž opravdu naprosto základním pravidlem bezpečnosti práce, a to bez ohledu na prostředí, ve kterém se pohybujete. A základními kameny pracovního oblečení jsou boty a montérky. K nejlépe hodnoceným patří pracovní kalhoty, montérky a bezpečnostní obuv od engelbert strauss. Engelbert strauss nabízí kompletní sortiment pro muže i ženy. Jde vstříc inovacím a výrobky jsou charakteristické kombinací moderního designu, špičkové kvality a praktických prvků pro ještě optimální funkčnost v náročných pracovních podmínkách. Nezapomeňte však ani na doplňky v podobě chrániče sluchu, ochranných brýlí a rukavic. Stejně tak vám může přijít vhod i praktická pracovní vesta s kapsami na nářadí.

Spousta lidí má tendenci bezpečnost práce podceňovat, protože nevidí žádná rizika. Jenomže často je opak pravdou – na zahradě a v dílně dochází k manipulaci s chemikáliemi, ostrými a těžkými předměty či s elektřinou. Potřebujete snad další důvody, proč si pořídit odpovídající ochranný oděv? Naopak na něm nešetřete a investujte pár korun navíc do materiálů s prvotřídními vlastnostmi.

Zároveň mějte vždy po ruce kompletně vybavenou lékárničku. S trochou štěstí ji nikdy nebudete potřebovat – ale kdyby přeci jen ano, alespoň nebudete ztrácet čas hledáním dezinfekce a obvazu.

Zásady bezpečnosti při práci s nářadím a obsluze elektrických a motorových zařízení

Sečení trávy, řezání větví a další „banální“ zahradní či kutilské práce zřejmě máte „v malíku“ a nejspíše nepotřebujete, aby vám někdo radil. Jenomže ke zranění obvykle dochází v důsledku nedodržení zdánlivě samozřejmých pravidel. A statistiky pojišťoven jsou neúprosné – lidé obsluhující nejrůznější stroje patří k nejohroženějším skupinám. Následující doporučení si proto vezměte k srdci:

Boty
Bezpoečnostní polobotky Stonekit S1

Autor: Oficiální zdroj

Pro sečení trávy a ostatní aktivity vykonávané na slunci platí, že je vhodné je vykonávat v ranních, nebo naopak v podvečerních hodinách. Berte to jako prevenci před náhlým vyčerpáním a souvisejícími problémy. Pokud se přeci jen pustíte do práce během dne, nezapomeňte na pokrývku hlavy.

Mějte přehled o všech osobách, které se pohybují ve vaší blízkosti. Především o dětech a starších osobách. Situace, kdy se někdo znenadání „připlete“ před zahradní traktor, je krajně nepříjemná a může skončit vážným zraněním.

Při práci nemyslete na nic jiného a plně se soustřeďte na činnost, kterou právě provádíte. Jakmile se dostaví únava, odpočiňte si, případně pokračujte až na druhý den.

Zahradní techniku pravidelně kontrolujte a dodržujte základní servisní úkony. Ke zraněním často dochází právě z důvodu zanedbané údržby. Palivo nikdy nedoplňujte za chodu!

Užíváte-li léky, které nějakým způsobem zkreslují vnímání a ovlivňují pozornost, odložte veškeré práce s motorovými zařízeními, jakožto i činnosti ve výškách a další rizikové činnosti.

Zahradní a dílenské práce, v rámci kterých se pracuje s motorovými či elektrickými nástroji, by neměly vykonávat malé děti.

Než se pustíte do sečení trávy, vysbírejte z plochy všechny větší kameny, kusy dřeva a další překážky. Používáte-li elektrickou sekačku, průběžně kontrolujte polohu napájecího kabelu.

Co dodat závěrem? Snad jen to, abyste na zahradě a v dílně dbali o své zdraví a užívali si je i nadále. Pamatujte, že práce musí bavit, ale *zdraví máme jen jedno.

Komentáře

Načítám komentáře...