Kdo má alespoň trochu zelené prsty, jak se přezdívá zahrádkářům, a miluje květiny, ten by neměl v Olomouci chybět. Moravské město, v němž můžete obdivovat naši druhou největší městskou památkovou rezervaci, se od 25. 4. promění v ráj milovníků květin a užitkových rostlin. Tradiční jarní výstava Flora Olomouc potrvá až do neděle 28. 4.

Užijte si jaro v ráji květin a rostlin v Olomouci:

Zdroj: VLM

4 otázky pro hlavního floristu

Hlavní květinová expozice Galaxie květin se připravuje v obřím proskleném pavilonu A o rozměrech 59 x 33 x 9 m, jejím autorem je florista s mezinárodními zkušenostmi Jan Milt.

Co je základním prvkem Galaxie květin?
Elipsa. Tak jako ve vesmíru. Základní barevnost celé hlavní expozice je pak černá.

Čím jste se inspiroval?
Jedinečnými snímky z nedávno vypuštěného teleskopu Jamese Webba. Na oběžné dráze Země je od roku 2021, posílá nám úžasné fotografie různých částí vesmíru. Při tvorbě plánů hlavní expozice jsem vybral tři: Krabí mlhovinu, Seyfert galaxy a souhvězdí Kassiopea. Samotné elipsy mají průměr od šesti do šestnácti metrů. Kromě těchto tří elips budou v pavilonu další menší elipsy. Dohromady zhruba dvě desítky.

Na co všechno se návštěvník může v letošní hlavní expozici těšit?
Například na hry se zrcadly, světlem a jeho odrazy, na velkou fotostěnu, šestimetrovou elipsu plnou vody, na floristická aranžmá a na řádově tisíce květin...

Která část expozice podle vás návštěvníky nejvíc ohromí?
Ohromíme je hned při vstupu do expozice z foyer pavilonu A. Návštěvník totiž nejprve narazí na poměrně tmavou část s prvními květinami. Funguje to jako vstup do kostela... Představte si zádveří většiny kostelů. Je to poměrně malý až stísněný prostor. Ale pak! Jdete dál a přijde ten úžasný moment, kdy člověk vstoupí do samotného chrámu...

My už jen dodáme, že kdo sem přijde, může si pohovět v křesílkách nebo posedět na mnoha místech. Třeba i s drinkem v ruce a jen se kochat pohledem na tisíce květin. A určitě si pořídit pár fotek na památku.

Co ještě uvidíte a zažijete

Součástí výstavy jarní Flora Olomouc je pestrý program, mimo jiné vás čekají:

  • velké trhy pro zahrádkářské nadšence
  • floristické show (představí se i aktuální mistryně ČR ve floristice Karolína Žáčková)
  • přednášky, pěstitelské poradny
  • výstava bonsají včetně unikátního více než 500 let starého exempláře plus speciální poradna (i z přinesených rostlin)
  • květinová aranžmá v Oranžerii ve Smetanových sadech
  • nebo možnost navštívit sbírkové skleníky (palmy, kaktusy, rostliny tropů i subtropů) zdarma.

Zdroj: Flora Olomouc, ok-tourism.cz

Související články