Základem krásného trávníku je dostatek vláhy. Zatímco nově založený trávník je potřeba zavlažovat často a menší dávkou, trávník starší než jeden měsíc naopak vyžaduje vydatnější kropení dvakrát týdně. „Více vody je nutné především proto, aby se dostala až ke kořenovému systému. Umožní mu dostatečný růst a větší odolnost rostliny během sušších období. Ideální čas na zalévání je brzy ráno, kdy je vzduch chladnější a voda ke kořenům snáze proniká. V teplejších částech dne navíc hrozí odpaření značné části zálivky,“ říká David Irmann ze společnosti BAUHAUS.

Kdy a jak moc sekat?

Pravidelné sečení pomůže ke zdravému růstu trávníku, důležité je však zvolit správnou výšku střihu. Zatímco růst po kratším střihu je pro rostlinu namáhavý a zároveň jí škodí v suchých obdobích, nedostatečný střih ji nemotivuje k dalšímu růstu a místo trávy se může rozšířit plevel. Trávník proto sekejte ideálně na délku 5 cm. „Trávník bude lépe uchovávat vlhkost, díky čemuž zabráníte vysychání a vzniku žlutých spálených ploch. Ochrání také kořeny před přímým slunečním svitem. Vyšší vzrůst navíc poskytuje dostatečnou ochranu a úkryt pro hmyz, a to právě v době delšího horka. Sekat je nejlepší ráno nebo večer, nikdy ne přes poledne,“ doplňuje David Irmann ze společnosti BAUHAUS.

Sekání a mulčování trávníku na zanedbané zahradě

Zdroj: Youtube

Která sekačka je ta pravá?

Sekačku vybírejte především podle velikosti zahrady. Na velmi malé plochy trávníku (do 100 m²) postačí jednoduchá vřetenová sekačka. Je tichá, vždy připravená k okamžitému použití a ekologicky nezávadná, protože nepotřebuje ani proud, ani benzín. Pro středně velké zahrady se hodí elektrické sekačky. Pokud je v blízkosti zahrady k dispozici zásuvka a na ploše trávníku nejsou bariéry, kabel téměř nepřekáží a poskytuje spolehlivý zdroj energie.

Pokud chcete mít zcela bezproblémové sekání bez kabelu, řešením jsou akumulátorové sekačky. Jsou tiché, snadno řiditelné, bez výfukových plynů a nenáročné na údržbu. Ideální jsou především na méně přehledné plochy trávníků. Nesmíte však zapomínat na jejich dobytí nebo pořízení druhého akumulátoru,“ radí David Irmann. Pro velké zahrady se hodí silné sekačky s benzínovým motorem. Nemají potíže s hustou, vysokou trávou a velkými plochami trávníku.

Pozor na palivo E10

Benzín E10 je palivová směs obsahující 10 % etanolu z obnovitelných zdrojů. Tato směs sice poskytuje vyšší oktanové číslo, ale etanol v E10 má tendenci absorbovat vlhkost z okolního prostředí. To může vést k tvorbě vodního kondenzátu v palivových nádržích a kanystrech. Tento kondenzát zvyšuje riziko koroze uvnitř motoru a může způsobovat oddělení etanolu od zbytku paliva, což vede k jeho degradaci.

V důsledku toho není benzín E10 vhodný pro skladování ve strojích déle než přibližně 30 dní, což může být problém pro majitele zahradní techniky, kteří své stroje využívají sezónně. Pro zajištění dlouhodobější stability paliva E10 je možné použít různé stabilizátory paliva nebo speciální paliva bez etanolu. V případě, že stroje nebudou používány dlouhodobě, je doporučeno po skončení sezóny palivo z nádrží odčerpat a nechat motor spálit zbytek paliva v oběhu.

Přihlášení

My si vás zapamatujeme a můžete číst Dumazahrada.cz bez omezení.
Ještě nemáte účet? Registrujte se
Odemknout anketu
warning_fill
Hlasovat v anketě mohou jen přihlášení uživatelé.

Myslíte si, že je vertikutace pro váš trávník důležitá?

Ano, vertikutátor máme a trávníku to očividně prospívá. 82 %
Ne, jen sekáme a pokud není příliš velké sucho, tak trávník vypadá zdravě. 8 %
Přemýšlím, že bych vertikutaci vyzkoušel - náš trávník to potřebuje. 10 %

Pravidelné sekání trávníku a údržba zahrady

Ačkoliv je červen teplým měsícem, výjimkou nejsou ani vydatné deště. Parné počasí vytváří ideální podmínky pro růst květin, stejně tak i plevelů a travin. Rychlý růst trávníku korigujte pravidelným sečením. Při sekání trávníku doporučujeme nastavit optimální výšku.

Trávník nikdy nesekejte zcela u země – letní slunce by jej mohlo spálit. Myslete také na své okrasné zahrady, záhony a skalky. V červnu můžete bez obav provádět zastřihování keřů i ořezávání vadných či poškozených částí rostlin. Vhodné je rovněž pravidelné odstraňování plevelů kolem květinových záhonů.

Zdroj: gardenersworld.com, lawnhelpful.com

Související články