Nestihli jste na podzim vyčistit záhony? Teď to můžete ospravedlnit! Nejenže to prospěje vašim rostlinám, ale je to také skvělý zdroj potravy pro ptáky! Neuklízejte odkvetlé květy trvalek a letniček!

Sice budete muset, stejně jako každý rok, odstranit všechny nemocné rostliny, ale ponechání zdravých, i když suchých rostlin zvyšuje šanci rostlin na přežití v zimě. A vzhledem k nedostatku potravy během zasněžených dnů a mrazivých nocí, kdy hledají naši opeření přátelé potravu téměř všude, pomohou semena květin i jim.

Letničky, nebo trvalky?

Pokud jde o barevnou smršť, která vydrží kvést několik měsíců, nic nepřekoná letničky. Ale krása je jen začátek. Jakmile květy půvabných krásenek, veselých slunečnic, dramatických amarantů, odvážných cínií a dalších prosperujících letniček začnou vadnout, začíná ta pravá zábava. Přilétají ptáci! A stejně dobře poslouží i některé trvalky.

Proto i ta nejlepší krmítka často ustoupí do pozadí před bufetem, který nabízejí záhony v podobě semen květin. Tyhle určitě naši opeření přátelé ocení:

Bělotrn

Tyto výrazné rostliny přitahují hmyz, na kterém si pochutnávají vlaštovky a další hmyzožraví ptáci během léta. Uschlé přilákají pěnkavy později v roce.

Štětka planá

Tato vysoká architektonická rostlina je stálicí přírodních výsadeb. Začátkem podzimu tvoří nápadné semenné hlavy, které mohou v závislosti na počasí vytrvat až do prosince. Stehlíci, vrabci i strnadi hodují na jejích semenech.

Růže svraskalá

Jedny z největších šípků vytváří růže svraskalá. Na nich si nejlépe pochutnají kosi. Menší šípky růže šípkové zůstávají šťavnaté až do pozdní zimy a ožírá je široké spektrum ptáků.

Levandule

Kromě zjevné zahradní přitažlivosti je všechna ta voňavá křovina skvělá pro střízlíky, kterým poskytuje úkryt. Stehlíci zase ochutnají semena. Role levandule je ale důležitá i v létě pro opylovače.

Slunečnice

Tato nenáročná letnička toho dává volně žijícím živočichům hodně. Její květy přitahují množství hmyzu a v zimě je slunečnice nepostradatelná pro většinu zrnožravých ptáků, kterým dodává mnoho živin díky obsaženým olejům. Ujistěte se však, že pěstujete správné odrůdy, a volte raději kultivary s jednoduchými květy, protože některé vyšlechtěné druhy nebudou produkovat semena.

Černucha

Tato jemná kráska je také skvělou rostlinou pro ptáky. Pěstování této půvabné letničky je stejně snadné, jako rozhodit semena po půdě.

Ptáci se více zajímají o obsah semeníků hlav připomínající balóny: miliony tmavých semen plných olejů a živin.

Echinacea

Krásné květy třapatky nachové připomínající kopretiny z ní dělají nezbytnou součást každého trvalkového záhonu. Semena třapatek si na zahradě oblíbili také ptáci. Sojky i stehlíci si pochutnávají na semenech suchých květů, proto je na podzim neotrhávejte. Místo toho je nechte stát po celou zimu, kdy nabídnou potravu hladovým ptákům.

Rozchodníky

Klasický doplněk pozdně letních záhonů je vítězem, pokud se jedná o ptačí potravu. Na výběr je spousta odrůd, ale pokud je to možné, volte raději botanické druhy, protože u nich máte jistotu, že vyprodukují semena lákající ptáky.

Okrasné trávy

Trávy s okrasnými květy a listy v posledních letech velmi změnily vzhled našich podzimních zahrad, ale traviny jsou také fantastickým zdrojem potravy pro ptáky. Vzpomeňte si na dochan, kavyl či ozdobnici, které poskytují hojnost semen pro hubená chladná období. Jejich stébla zase tvoří vynikající kryt pro hmyz. Na jaře se stanou zvětralé stonky ideálním materiálem pro stavbu hnízd.

Pokud tedy na vaší trvalkové zahradě zbývá několik holých míst, zaplňte je výše zmíněnými trvalkami i letničkami. A hlavně, na podzim ponechte odumřelé květy na stoncích. Pak se těšte z ptáků, kteří přijdou hodovat!

Související články