Zkušení zahradníci vědí, že řezem ve správnou dobu dostanou ze svých trvalek mnohem lepší výkon. Pro ty méně zkušené jsme se rozhodli prozkoumat tematiku letního střihu trvalek, abychom jim poradili, jaké úžasné výsledky může přinést rychlý a včasný sestřih. Techniky jsme rozdělili do několika základních skupin.

Odstraňování odumřelých květů

Tato myšlenka je jednoduchá a poměrně známá: odstřižením odkvetlých květů lze mnoho trvalek přimět k tvorbě nových poupat a květů, než aby plýtvaly energií na tvorbu semen. Některé rostliny (například pivoňky) sice tato technika nepřiměje k opakovanému kvetení, ale rostliny pak vypadají mnohem lépe.

Začátečníci se často ptají, jak hluboko pod květy řezat, ale bohužel to není vždy snadné vysvětlit. Každý druh rostliny reaguje trochu jinak. Nejlepším způsobem, jak se to naučit, je experimentovat. Po nějaké době si většina zahradníků vytvoří instinkt a řeže správně. 

Několik obecných rad:

  • Neodřezávejte rozvíjející se květní pupeny. Zní to jako samozřejmost, ale někdy jsou poupata malá a není snadné je nalézt. Sledujte stonek pod odkvetlými květy, zda se na něm nenachází základ nových květů, a ty odkvetlé odřízněte spolu se stonkem těsně nad.
  • Například u kásnoočka přeslenitého se poupata nacházejí těsně pod odkvetlými květy, a tak je třeba opatrnost. Nenajdete-li žádná poupata, pak mírný střih podpoří jejich tvorbu.
  • Trvalky s květy ve tvaru kopretin obvykle vypadají lépe, pokud spolu s vybledlým květem odstřihnete alespoň část stonku až k silnějšímu hlavnímu stonku, kde se již tvoří nová poupata. Mezi trvalky, které na tento postup dobře reagují, patří třapatka nachová (Echinacea), kopretina zahradní (Leucanthemum Shasta), rudbekie, řebříček (Achillea), kokarda (Gaillardia) a zavinutka (Monarda).
  • Jednotlivé mrtvé květy odstraňte, když se na stejném stonku tvoří nová poupata: to je nutné u denivek (Hemerocallis), zvonku broskvolistého (Campanula persicifolia), boubelky (Platycodon) a několika dalších.
  • Odkvetlé květy také odstraňte, pokud chcete zabránit samovýsevu a nekontrolovatelnému množení rostlin. Mezi dobré kandidáty patří např.: orlíčky (Aquilegia), hvozdík vousatý (Dianthus barbatus), řebříček obecný (Achillea millefolium), chrpa horská (Centaurea), jirnice (Polemonium).

Ukázka, jak stříhat některé trvalky po odkvětu

Zdroj: Youtube

Lehký zpětný střih

U mnoha na jaře a na začátku léta kvetoucích trvalek platí, že lehké zastřižení po odkvětu je udrží ve skvělé formě. Pomůže to udržet hustý a bujný habitus po zbytek sezóny a zabrání to rychlému odumírání rostliny ve středu. 

Tyto typy rostlin po odkvětu zastřihněte na polovinu: houseník (Arabis), tařička (Aubrieta), tařice skalní (Alyssum a Aurinia), iberka (Iberis) a plamenka šídlovitá (Phlox subulata).

Silné seříznutí

Většina trvalek kvetoucích koncem jara a začátkem léta po odkvětu chátrá a později v létě může vypadat dost ošklivě. Týká se to například kakostů (Geranium) a pelyňku Schmidtova (Artemisia Silver Mound). U obou těchto rostlin důkladný sestřih až k zemi vyprovokuje růst nových svěžích, zdravých a kompaktních listů, a rostliny se tak v letním horku stanou atraktivním doplňkem okrasné zahrady.

Po odkvětu seřízněte kakosty víceméně těsně nad zemí a dbejte na to, abyste ponechali již tvořící se nové listy uprostřed trsu nedotčené. U pelyňku Silver Mound seřízněte celý porost na výšku 2 cm, jakmile se v polovině nebo na konci června objeví drobné kulaté stříbrné květy ve tvaru koule. 

Tato technika tvrdého řezu se osvědčuje také u dalších rostlin: kontryhel (Alchemilla), pryšec mnohobarvý (Euphorbia polychroma), šanta kočičí (Nepeta), žluťucha (Thalictrum).

Zaštipování pro regulaci výšky

Koncem jara můžete experimentovat s "Chelsea chop", tedy seříznutím trvalek kvetoucích na podzim zhruba o třetinu. Tento způsob řezu se provádí nejpozději do konce května. Rostliny po něm získají nižší, ale kompaktnější habitus.   

Nicméně tento zásah o něco oddálí dobu kvetení, proto ho neprovádějte později, aby vaše rostliny nezastihl mráz v době, kdy jsou nejkrásnější. Lze také ostříhat pouze část rostliny, a tak rozdělit dobu kvetení na dvě části: neseříznuté stonky vyprodukují květy v přirozené době a ty seříznuté později.

´Chelsea chop´ lze provést u celé řady trvalek, včetně chryzantém (Chrysanthemum), hvězdnice (Aster), zápleváku (Helenium), plamenky latnaté (Phlox paniculata), rozchodníku (Sedum) a mnoha dalších.

Související články