Jílovité půdy špatně odvádí vodu, jsou nedostatečně provzdušněné a studené. Dají se však vylepšit postupným přidáváním organické hmoty. O tom si více přečtěte v článku: Jak vylepšit jílovitou půdu a udělat z ní ten nejlepší pěstební substrát?

V jílovité půdě se bude dařit jen určitým rostlinám. Určitě se vyplatí přizpůsobit se podmínkám, které máte k dispozici, než se za každou cenu snažit sázet něco, co v ní bude prospívat jen za cenu velkého úsilí. Navíc je tento typ půdy ideální pro širokou škálu trvalek. Vhodné jsou zejména takové, které zvládnou sucho a zároveň jim nevadí přemokření, když vydatně zaprší a jíl se změní v bahnité pole.  

Chcete-li při sázení novým rostlinkám přilepšit, můžete přidat do výsadbové jámy zahradnický substrát nebo kompost, ale vždy ho smíchejte s původní půdou půl na půl. Jinak hrozí, že se při prvním dešti nová zemina vyplaví a vynaložená námaha přijde vniveč.

Trvalky vhodné do jílovité půdy:

Čemeřice (Helleborus)

Jsou nenáročné na pěstování, jen nesnášejí přesazování. Vypadají dobře od ledna do dubna, a když tyčinky zavadnou, kališní lístky zůstávají dlouho krásné a nakonec zezelenají. Listy čemeřice jsou výrazné, stálezelené a u některých nových hybridů najdete i panašované listy.

Barvy kališních lístků čemeřic jsou rozmanité, od nejměkčí růžové po světle meruňkovou nebo vínovou, od listově zelené po nejhlubší černou, či čistě bílou. Květy mohou být pruhované i skvrnité, dvojité nebo jednoduché.

Denivky (Hemerocallis)

Vysoce přizpůsobivá trvalka vhodná pro jakýkoliv typ půdy se snadno pěstuje. V souladu se svým názvem trumpetovité květy denivky žijí pouze jeden den, ale rostliny zůstávají v květu několik týdnů, protože vytvářejí mnoho poupat. Existuje více než 60 000 kultivarů s květy v celé škále barev a tvarů.

Bohyšky (Hosta)

Libují si ve stínu a jsou oblíbené pro své atraktivní listy. Jsou to ideální zahradní trvalky nenáročné na péči. Mnoho druhů v létě produkuje pěkné klasy bílých nebo levandulových květů. Tyto oblíbené trvalky můžou být pěstované jako půdopokryvné, nebo růst ve společnosti jiných rostlin.

Sibiřský kosatec (Iris sibirica)

Iris sibirica rozzáří zahradu koncem jara a začátkem léta svými drobnými, ale výraznými květy. Chcete-li jim poskytnout dobré podmínky, pěstujte je na plném slunci nebo v polostínu s vlhkou, mírně kyselou půdou a dejte jim dostatek prostoru pro rozpínání. Milují vlhko, proto se jim daří zejména na okrajích jezírek.

Lupiny (Lupinus)

V květnu a červnu dodávají okrasným záhonům výšku a barvu. Nesou působivé, hrachovité květy, které milují čmeláci. Jsou dokonalou květinou k řezu. Vlčí boby vysazujte na plné slunce až do polostínu do vlhké půdy. Mladé rostliny chraňte před slimáky. Květy po odkvětu seřízněte a na jaře množte z bazálních řízků.

Srdcovka (Dicentra)

Brzy z jara vykvétá růžovočervenými květy ve tvaru srdce s bílými špičkami, které visí na klenutých stoncích. Moderní kultivary nabízejí i jiné barvy jako čistě bílou, či světle růžovou. Přestože rostou ve světlém stínu, často se jim daří na slunci, pokud je půda dostatečně vlhká.

Plamenka (Phlox)

Phlox paniculata je nejčastěji pěstovaný zahradní flox. Ve volné přírodě může dorůst téměř 2 metrů a obvykle nese růžové květy. Roky šlechtění vedly k nižším kultivarům vhodnějším do zahrad. Tyto nové druhy kvetou v různých barvách, včetně odstínů modré, fialové, růžové, purpurové, červené a bílé. Kromě toho, že jsou voňavé a dlouho kvetou, přitahují včely a další opylující hmyz.

Orlíčky (Aquilegia)

Jsou tradiční okrasné rostliny s jemnými, kývajícími se zvonovitými květy a atraktivním listím. Tyto spolehlivé trvalky kvetou hojně v květnu a červnu. Z barev můžete vybírat od bílé přes světle žlutou až po fialovou, modrou a růžovou. Květy mohou být jednoduché i dvojité. Po odkvětu jejich listy poskytují dobré pozadí pro ostatní rostliny.

Kopretina (Leucanthemum)

Vytrvalá divoká květina roste na pastvinách a loukách. Často může kolonizovat volnou půdu, a zvláště se rozrůstá v úrodné půdě. Nese střední až vysoký stonek zakončený jediným květem. Velkou parádu ale udělá na okrasných záhonech.

Související články