Při procházení zahradou nebo listováním botanických průvodců můžeme narazit na názvy rostlin, které by spíše patřily do knihy vtipů než do odborné literatury. Tyto květiny s sebou nesou příběhy, tradice a občas i nedorozumění, díky kterým získaly své neobvyklé názvy. Pojďme se společně podívat na některé z nich a objevit, co skrývají za svými vtipnými jmény.

Zdroj: Youtube

Tupoušek pyšný

Jedná se o exotickou krásku, jejíž název evokuje spíše komickou postavičku než majestátní rostlinu. Tupoušek pyšný, s latinským názvem Medinilla magnifica, je tropický skvost s nádhernými hroznovitými květenstvími, připomínajícími růžové hrozny. Jeho pěstování může být výzvou, ale odměnou je pohled na tento úchvatný přírodní úkaz.

Chlupatý voják, řeznické koště a klobása strom

Chlupatý voják, řeznické koště a klobása strom: Tato trojice názvů může znít jako obsazení z nějakého bizarního příběhu, ale ve skutečnosti jde o rostliny s unikátním vzhledem a zajímavými charakteristikami.

Chlupatý voják (Galinsoga quadriradiata) je plevel s drobnými, ale přitažlivými květy. Řeznické koště (Ruscus aculeatus) vás zaujme svými bezlistými stonky a drobnými květy, zatímco klobása strom (Kigelia Africana) zaujme obrovskými, visícími plody, které opravdu připomínají klobásy.

Tetlucha kozí pysk

Tetlucha kozí pysk (Aethusa cynapium), s názvem jako vystřiženým z dětské knihy, je jednoletá rostlina, jejíž bílé květy v okolících mohou na první pohled připomínat petržel. Ale pozor, i když je tento kozí pysk lákavý, jedná se o jedovatou rostlinu. Příroda zkrátka má smysl pro humor, ale i pro ironii.

Paznehtík

Název Acanthus mollis možná nezní vtipně, ale český název paznehtík evokuje obrázky rostliny, která by mohla hrát hlavní roli v nějaké zahradnické pohádce. S jeho nápadnými listy a ještě nápadnějšími květy je paznehtík dokonalým příkladem toho, jak názvy rostlin mohou být stejně fascinující jako samotné rostliny.

Který název vás nejvíc pobavil?

info Hlasování bylo ukončeno.
Tupoušek pyšný 12
Chlupatý voják 4
Řeznické koště 5
Klobása strom 12
Tetlucha kozí pysk 22
Paznehtík 4
Hlasovalo: 59

Zdroj: https://cs.gardenjornal.com, https://living.iprima.cz, https://www.dumazahrada.cz

Související články