Stručný souhrn z článku

  • Roubování stromů je nejefektivnější v zimě, kdy jsou stromy v klidu a rouby nezačínají rašit.
  • Ořešáky a peckoviny je třeba řezat nyní, jádroviny po Novém roce, před silnými mrazy je třeba řezat rouby ze všech stromů.
  • Úspěch roubování závisí na kvalitě a kompatibilitě roubů a podnoží, stejně jako na správném skladování roubů.

Tento souhrn byl vytvořen pomocí AI a je kontrolován redakcí.

Nejlepší je rouby odebírat v době, kdy jsou ve vegetačním klidu. Například peckoviny jsou už nyní připravené na jaro. Kdyby přišlo dlouhé období teplot nad 10 stupňů, začnou rašit a spět ke kvetení (stejně tak jako barborky). Každé krátké období oblev je trochu posune v rašení. A když se probouzejí, začínají dýchat. Pokud nařežete rouby opravdu „spící“, vydrží v kondici vhodné k roubování až do doby, kdy stromy, ze kterých jste je řezali, pokvetou.

Nejprve řežte rouby z ořešáků a peckovin: meruněk, třešní, višní, slivoní. Jádroviny jsou k rašení méně citlivé, u nich nevadí, když budete rouby odebírat až po Novém roce. Sledujte počasí a hrozící mrazy. Kdyby měly teploty klesnout pod -15 stupňů, raději nařežte rouby ze všech stromů už před nástupem silných mrazů.

Jak na úspěšné roubování?

  • Na roubech musí být dost zdravých pupenů. Ideální je proto řezat ze středních částí výhonků, kde je jejich kvalita nejvyšší.
  • Mezi roubem a podnoží musí být kompatibilita. Vyroste třešeň na jabloni? Určitě ne, ale zato při správně uskladněné a vyživené podnoži z rybízu můžeme na ni naroubovat angrešt.
  • Zvláštností je, že samotná podnož jako spodní část ovocného stromu s vlastním kořenovým systémem se sjednocuje do jednoho s naroubovanou rodící částí stromku. Jsou geneticky rozdílné a o to víc musíme dbát, abychom získali plody v požadované kvalitě.
Zdroj: Youtube

Na co si dávat pozor při odebírání a uchovávání roubů?

Jak již bylo zmíněno, rouby se odebírají během zimy, když jsou teploty nad 0 °C, nemrzne a je vlhko. Rouby z koruny nikdy neodebírejte během silných mrazů, protože jsou jejich vlivem vysušené a ve velmi špatné kondici.

Rouby odebírejte z obvodu koruny, nikoli zevnitř. Použijte klasické zahradní nůžky nebo použijte nástavec na vysoké větve. Délka roubů je ideálně 30 cm. Svažte je a svazky nezapomeňte označit. Skvělým tipem je odebrat jednoleté a k němu pár výhonků dvouletého dřeva pro lepší výživu a pozdější vysychání. 

Rouby skladujte na studeném a vlhkém místě - například na severní straně domu vyhloubíte jámu a vyložíte ji mechem a listím. Vložíte do ní rouby, konečky obalíte půdou, opět zakryjete vrstvou mechu a listí. Další možností je uložení roubů do chladného sklepa, do vlhkého písku. Kdo může, uloží rouby do chladničky, zabalené do vlhkých novin a igelitového sáčku, do nejchladnějšího místa.

Zdroj: potulnysadar.cz, ovocnarstvi.eu

Související články