Voda, plodiny, hospodářská zvířata a dusíkatá hnojiva mají na svědomí odstraňování vápna z půdy. Odkyselení půdy s pomocí tohoto důležitého prvku umožňuje udržovat optimální pH v půdě a současně zlepšuje konzistenci půdy a zvyšuje účinnost ostatních hnojiv, a proto je třeba ho pravidelně dodávat. Navíc dodává rostlinám živiny a minerály, čímž se podpoří zdraví trávníku a vytvoří zdravější základ pro růst rostlin.

Na zahradách se běžně používá zemědělské vápno a dolomitický vápenec. Zemědělské vápno (nebo zahradní vápno) obsahuje uhličitan vápenatý, zatímco dolomitický vápenec je druh horniny podobný vápenci, který obsahuje vápník a hořčík.

3 důvody, proč přidávat vápno do půdy

Přidání vápna do půdy rozhodne o tom, zda příští rok sklidíte ze svých záhonů vysokou úrodu, nebo budete paběrkovat. Stejně tak okrasné záhony či dřeviny ocení přidání tohoto chemického prvku do okolní půdy a odmění se bohatým kvetením. I vápnění trávníku je nadmíru důležité, zejména pokud se na něm objevuje mech.

Zde jsou tři výhody zařazení vápna do rutinní péče o půdu:

1. Přidání živin: Vápno zvyšuje hladinu pH a podporuje šíření dobrých bakterií v půdě tím, že do ní přidává živiny, jako je fosfor a zinek. Mějte na paměti, že pokud je pH vaší půdy vyšší než 6,5, pravděpodobně není třeba vápno dodávat, protože příliš vysoké pH může například způsobit zpomalení růstu. Vysoké pH půdy má také za následek chlorózu, která se projevuje žlutým zbarvením listů rostlin.

2. Zlepšení pronikání vody: V případě, že je půda kyselá, může přidání vápna zlepšit pronikání vody do půdy a tím i k rostlinám a zabrání se jejich usychání.

3. Zvýšení zásaditosti půdy: Přidáním vápna do půdy zvýšíte zásaditost půdy. Většině zeleniny a květin vyhovuje hodnota pH 7, která je neutrální. Existují však i kyselomilné květiny (rododendrony, azalky, vlčí bob) a zelenina (brambory či petržel), takže si před vápněním rozvrhněte výsadbu, otestujte půdu a vápněte jen tam, kde je to potřeba.   

Proč vápnit sad. Zjistíte ve videu:

Zdroj: Youtube

Proč testovat pH půdy

Testování půdy je prvním krokem při rozhodování, zda přidat vápno, protože chcete mít jistotu, že aplikujete správné množství. Kyselost půdy si můžete otestovat sami pomocí víceúčelové půdní soupravy zakoupené v zahradním centru.

Měli byste zkontrolovat pH na více místech, abyste měli jistotu, že odebraný vzorek je reprezentativní pro celou zahradu.

Vzorky půdy můžete také otestovat v laboratoři, kde vám doporučí i konkrétní způsob vápnění trávníku, zahrady nebo záhonů.

Půdní test vám také pomůže určit přesné množství vápna, které je potřeba k dosažení ideální úrovně pH v půdě. Například jílovitá půda obecně potřebuje více vápna než půda hlinitá.

Kdy vápnit

Můžete na jaře či na podzim, ale protože trvá delší dobu, než se aplikace projeví, ideální doba je po sklizni. Výsledky se dostaví již příští vegetační období.

Vápnění by nemělo probíhat současně s hnojením zejména organickými hnojivy jako kompost a hnůj. Ty aplikujte až tři měsíce po vápnu. Rozhodnete-li se nejdříve pro hnojení, můžete přistoupit k vápnění již po deseti dnech.

Jak vápnit

Vápno můžete rozhodit po ploše lopatou, nebo lze použít rozmetadlo. Zpracujte ho do půdy pomocí rýče či vidlí aspoň do hloubky 12 cm. Po zapracování půdu důkladně prolijte.

Pokud jste se rozhodli vápnit na jaře, počkejte alespoň tři týdny, než se pustíte do výsevu. Dodatečný čas poskytne vápnu možnost lépe se rozprostřít. To je jeden z důvodů, proč mnoho lidí volí vápnění na podzim, a ne na jaře.

Související články