Potřebujete zakrýt zábradlí nebo zpestřit vzhled pergoly či jiné části interiéru nebo exteriéru vašeho obydlí? Pak vsaďte na rostlinu, která je schopna bez problémů vytvářet až 50 cm dlouhé převisy, jimiž dokonale ozdobí jakékoli prostředí. Řeč je o vějířovce, vysoce odolné rostlině, která je navíc samočisticí. 

Vyberte vhodné stanoviště

Vějířovky vyžadují světlé stanoviště, ne však přímý sluneční svit. Místo by také mělo být chráněné před silným větrem. Optimální umístění je na jih, jihovýchod, případně jihozápad. 

Pěstební substrát a pěstební nádoby

Rostlinám se nejlépe daří v dobře propustném substrátu, bohatém na živiny. Ten si můžete koupit již předem připravený v každém větším zahradnictví. Substrát si můžete namíchat také sami ze zeminy, kompostu a písku v poměru 2 : 1 : 1. 

Vějířovce se nejlépe daří v podlouhlých keramických truhlících. Pokud pěstujete rostlinu v klasických plastových truhlících, nezapomeňte na dno nádoby umístit cihlové střepy a vyvrtat otvor pro dobré odtékání přebytečné vody. Rostlinám se tak bude lépe dařit a porostou rychleji.

Další praktické tipy k pěstování vějířovky najdete níže ve videu:

Zdroj: Youtube

Zálivka a hnojení vějířovky

Zálivku provádíme pravidelně, nejlépe brzy ráno nebo v podvečer, kdy slunce příliš nepálí. Optimální je nechat pěstební substrát mírně vyschnout a teprve pak zalévat. V příliš vlhkém prostředí rostliny zahnívají, trpí chorobami a velmi špatně kvetou. Hnojíme dvakrát týdně speciálním hnojivem na vějířovky s vysokým obsahem železa. Při nedostatku živin začnou listy žloutnout.

Vějířovky si můžete sami množit

Tyto krásné květiny si můžete namnožit buď výsevem, nebo řízkováním. Druhý způsob je jednodušší a stačí uříznout řízek zhruba 12 cm dlouhý. Ten vložte do směsi zeminy, kompostu a písku, které jste smíchali v poměru 2 : 1 : 0,5 a můžete se brzy těšit na nové rostlinky.

Zdroj: ireceptar.cz, nkz.cz

Související články