Není pochyb o tom, že na čerstvém vzduchu všechno lépe chutná – platí to o čerstvém chlebu s máslem, kynutých buchtách i velkolepé hostině s grilovanými specialitami. Venkovní stolování má svoje osobité kouzlo, ať už ho pojmete skromně, nebo luxusně. Se správnou výbavou si ho užijete ještě o něco víc.

Pohodlně se usaďte

Základem všeho je vhodné sezení, které pojme plánovaný počet strávníků a zároveň se bude hodit do konkrétního prostoru. Na menší balkon či terasu lépe zapadne subtilnější nábytek, na větší zahradě u chalupy se budou dobře vyjímat i robustnější varianty, jejichž základem je kov nebo dřevo.

Pokud plánujete pravidelné sezení u ohniště, oceníte také stabilní lavice. Jsou praktičtější než klasické židle, nabízejí příjemnější vizuální kontakt s ohněm a sálajícím teplem a navíc mohou posloužit i jako odkládací stolek. V případě, že vaše zahrada umožňuje posezení na různých místech, kromě hlavního stolu se vám bude hodit i pojízdný stolek, který snadno přemístíte podle potřeby.

Prostřený stůl

K dokonalému zážitku z venkovního stolování pomůže i vhodný výběr nádobí a servírovacích pomůcek. Volba jednorázových plastových talířů a kelímků se může zdát praktická – při větším množství hostů šetří čas při úklidu a odpadá riziko jejich rozbití. Z estetického a ekologického hlediska jde ale spíše o nouzové řešení, které zážitek z jídla ani pití rozhodně nepodtrhne.

Mnohem lepší službu udělají materiály, které budou dobře korespondovat s okolní atmosférou, jako jsou keramické talíře, hrnky a misky, dřevěné podnosy a skleněné džbány nebo karafy. Osobitý půvab mají i klasické plecháčky. Kromě základního vybavení vám servírování usnadní kvalitní tác a přenosný stojan na příbory či dochucovadla.

Setkání u grilu

Grilování u nás patří k nejoblíbenějším kulinářským aktivitám, což je cítit ve vzduchu už od prvních teplejších dnů. Nabídka grilů se neustále rozšiřuje, takže výběr snadno přizpůsobíte svým preferencím i prostoru.

Kromě klasických variant na dřevěné uhlí se těší oblibě elektrické a plynové grily, popularitu si získávají i multifunkční ohniště s roštem a menší přenosné grily, které se hodí na zahradu, balkon či terasu a můžete si je vzít s sebou na piknik nebo na dovolenou.

Nadšení gurmáni ocení mohutnější a stylové modely vybavené ohništěm a speciální grilovací plotnou, na nichž lze připravit nejen maso, ryby, mořské plody a zeleninu, ale také volská oka, polévku nebo guláš. (Článek byl redakčně krácen, celé znění najdete v novém vydání časopisu DŮM&ZAHRADA.)

Chcete se o venkovním stolování dozvědět ještě víc informací?

  • Jaká jsou úskalí servírování jídla pod širým nebem
  • Jak chránit potraviny před teplem a hmyzem
  • Doporučené přenosné chladničky a boxy
  • Termolahve, sklenice, porcelán, dávkovače nápojů
  • Svítidla, reproduktory a další technické vychytávky

To vše a mnoho dalších informací a produktů najdete v červencovém čísle časopisu DŮM&ZAHRADA, které vychází 20. června 2024.

Zdroje:

Související články