Přirozeným domovem drmku obecného (Vitex agnus-castus) je Středomoří, kde obvykle roste poblíž pobřeží, zejména na řeckých ostrovech a v Turecku. Díky schopnosti odolávat suchu ho ale dnes najdeme v mnoha teplých oblastech prakticky po celém světě a je vyhledávaným doplňkem zahrad, které trpí nedostatkem vody.

U nás zatím příliš rozšířený není, a to je škoda, protože je dostatečně otužilý pro pěstování v teplejších oblastech Česka. Například u odrůdy Latifolia (drmek velkolistý) se udává mrazuvzdornost do -24 °C.

Tajemství jména a klášterních zahrad

Vědecké jméno dal této rostlině velký přírodovědec Carl von Linné: Vitex agnus-castus. Jak už to bývá u mnoha tradičních léčivých rostlin, i v tento název naznačuje jeho účinky: Agnus-castus tedy cudný beran, odkazuje na fakt, že jeho požití tlumí sexuální touhu a činí člověka “cudným jako beránek“. V angličtině se vžilo lidové pojmenování chaste tree, tedy cudný strom. 

Lidově se mu říká mnišský pepř. Ve středověku se totiž pěstoval v klášterních zahradách a mniši si jeho drcené plody dávali do jídla, protože jim pomáhal zvládnout sexuálně zdrženlivý život. Při užívání velkých dávek sušených plodů snižuje Vitex libido jak u mužů, tak u žen.

Zdroj: Youtube

Ženám nakloněný keř

Drmek obecný má velmi dlouhou léčitelskou i kulturní historii sahající více než 2 500 let zpět. Ve starověkém Egyptě, Řecku a Římě byl používán k léčbě řady gynekologických obtíží.

Podle řecké mytologie se pod tímto keřem narodila bohyně Héra, Diova žena a strážkyně manželství. V Athénách si ženy větvičky tohoto stromu uchovávaly pod postelí během svátku Ceres, římské bohyně plodnosti a úrody.

Kromě anafrodiziakálního účinku se v lidovém léčitelství jeho plody využívaly při menstruačních problémech, onemocněních dělohy, podpoře tvorby mateřského mléka, nemocech sleziny a vodnatelnosti. Listy drmku, klasifikované jako hřejivé a vysušující, se používaly jako obklady proti bolesti hlavy a kousnutím jedovatých zvířat.

Dnes jsou všechny tyto účinky potvrzovány výzkumem a Vitex najdete v mnoha přípravcích používaných při léčbě menstruačních obtíží, neplodnosti a menopauzy. Vitex totiž obsahuje fytohormony, což jsou látky rostlinného původu, jejichž molekuly a struktura je podobná lidským hormonům, a tak mohou různými mechanismy ovlivňovat hormonální stav organismu.

Zvláště pozoruhodný je jeho vliv na hormonální rovnováhu žen i mužů. Mechanismus účinku však není dosud zcela objasněn. Předpokládá se, že extrakt z plodů drmku má vliv na hypofýzu, která hraje roli v regulaci životně důležitých tělesných funkcí.

Také se používá při nemocech sleziny, či střevních obtížích a usnadňuje hojení zánětů, má antimykotické účinky, působí tedy proti bakteriím a houbám.

Proč mít drmek na zahradě

Drmek obecný je středně vysoký, vzdušný keř dorůstající 2-4 metry a s listy připomínajícími marihuanu. Ty jsou matně zelené až šedozelené a dlanitě dělené do 5 až 7 cípů. Při promnutí uvolňují vonnou silici, která evokuje atmosféru Středomoří s trhy plnými exotického koření.

Je to vynikající solitéra do zahrady. Jakmile vykvete, okamžitě na sebe stáhne pozornost. Navíc jeho nádherné modrofialové květy uspořádané v úzkých, bohatých, vzpřímených latách milují opylovači. Včely či motýli se rádi živí jejich sladkým nektarem. Semena navíc lákají některé druhy drobných ptáků.

Keř, nebo vícekmenný strom?

Drmek roste rychle, a pokud jej chcete pěstovat jako hustý keř, doporučujeme každoročně na jaře provést omlazovací řez, při kterém se odstraní až 80 % délky loňských větví.

Nebo si můžete s jeho pomocí na zahradě vykouzlit středozemní atmosféru a pěstovat ho jako vícekmen s rozevlátou kvetoucí korunou. K tomu budete potřebovat starší rostlinu, kterou necháte růst do výšky, a vyberete si 3-5 silných větví, ze kterých pravidelně budete odstraňovat postranní výhony.

Pěstování „cudného stromu“

Drmky potřebují plné slunce a velmi propustnou půdu. Nevysazujte je do zeminy bohaté na organické látky, protože ty zadržují příliš mnoho vlhkosti v blízkosti kořenů, což může způsobit jejich zahnívání. Jakmile drmek pořádně zakoření, už ho pravděpodobně nebudete muset nikdy zalévat.

Anorganický mulč, jako jsou oblázky nebo kameny, umožňuje půdě mezi dešti vyschnout. Vyhněte se používání organického mulče, jako je kůra, drcené dřevo nebo sláma. Rostlinu hnojte každý rok nebo dva univerzálním hnojivem.

Při velmi silných mrazech může drmek zmrznout a odumřít až k zemi. Není to důvod k obavám, protože na jaře obrazí z kořenů. Vzhledem k tomu, že raší velmi pozdě, je třeba trpělivosti, protože nový porost se může objevit až v polovině května. S jeho vykopáním se tedy dejte na čas, abyste se zbytečně nepřipravili o krásu tohoto půvabného keře.

Související články