Povrchovou ochranu předmětů lakováním znali už staří Číňané v období neolitu. Dlouhá tisíciletí se receptury laků pomalu vyvíjely, základem však vždy byla směs z vysychajících přírodních olejů jako pojidla s přídavkem pigmentů a případně pryskyřic. Až na konci 19. století je vystřídala průmyslová chemická výroba.

Samozřejmě můžete na všechno použít jednu plechovku univerzálního Industrolu, otázka však je, co od nátěru očekáváte. U dřevěných předmětů má především zlepšit ochranu proti zvětrávání, UV záření a také odolnost proti napadení škůdci, jako jsou plísně a hmyz. Zároveň by měl zachovat barvu a pohledovou strukturu dřeva. Kovové prvky je potřeba zejména chránit proti korozi.

Dřevo musí dýchat

Laky jsou u dřevěných výrobků poněkud sporné téma. Na předmětu totiž vytvářejí pevnou vodonepropustnou vrstvu, která povrch doslova uzavře. Vzhledem k tomu, že dřevo (a to exteriérové zejména) je rozměrově nestabilní – pracuje, dochází časem k jejímu narušení. Voda postupně proniká pod vrstvu laku, a ten se začne odlupovat, místa pod ním černat a na problém je zaděláno.

Hledáte inspiraci na nátěr plotu? Tady je hned 27 možností:

Zdroj: Youtube

Jedním z možných řešení jsou laky či lazury na bázi oleje či fermeží, které jsou vodoodpuzující, ale také difuzní – propustné pro vodní páry. Vytvářejí pevnou, avšak elastickou vrstvu, pod níž dřevo může dýchat a nerozpraská.

Chcete-li zachovat přírodní vzhled, venkovní předměty z měkkého dřeva lze dobře ochránit tenkovrstvou olejovou lazurou. Nezbytná je však předcházející příprava – vyčištění dřeva kartáčem, případné odstranění zbytků starého nátěru obroušením a penetrace proti škůdcům.

Lazury se dodávají i s různými pigmenty. Ty silnovrstvé se budou chovat podobně jako lak, tudíž se do exteriéru příliš nehodí. Ideální jsou přírodní olejové produkty, které lze poměrně snadno obnovovat.

Syntetické nebo polosyntetické lazury, jež jsou k dostání ve většině hobbymarketů, jsou spíše vhodné pro jednorázové aplikace. Jejich obnova vyžaduje kompletní přebroušení povrchu, jinak se budou loupat.

Oleje na tvrdé dřevo

Tvrdé dřevo, z nějž jsou vyrobená například terasová prkna, lze natírat olejem či lazurou. Ideálně takovou, jejímž základem je olej tungový, který se vytvrzuje v celém objemu. Úprava dřevěných předmětů napuštěním olejem je velmi dekorativní. Olej dokáže vytáhnout ze dřeva hloubku a zvýrazní jeho strukturu.

Počítejte však s tím, že povrch natřený samotným olejem časem ztmavne a olej sám o sobě materiál neochrání dlouhodobě dostatečně. Jsou potřeba další krycí vrstvy, například vosku (u lazur toto řeší obsah pryskyřic, které po vyschnutí vytvoří na povrchu dřeva jemný film). Nejméně ze všech olejů tmavne olej světlicový. V kombinaci se včelím voskem ho lze používat i na transparentní nebo bělené nátěry interiérů v dřevostavbách.

Nátěry olejem či lazurou je však potřeba pravidelně obnovovat. Tradiční přírodní alternativou vhodnou pro exteriérové konstrukce je dřevní (borový) tér. Na rozdíl od laků či olejů vyniká větší trvanlivostí, je antiseptický, což se projevuje v odolnosti vůči plísním, škůdcům a hnilobám. I tak se jeho pravidelné obnově nevyhnete.

Pozor na samovznícení!
Práce s olejem či fermeží je vcelku jednoduchá, stačí nanést, nechat zasáknout a zbytek otřít. Nesmíte však zapomenout, že vysychání (oxidace) oleje je exotermická reakce. Hadry či houbičky použité k nanesení se během ní mohou zahřát natolik, že dojde k samovznícení. Po ukončení práce je tedy vyperte, nechte venku uschnout a teprve pak je vyhoďte. Nebo je schovejte do vzduchotěsně uzavřené, nejlépe plechové nádoby.

Interiér ocení vosky

Do interiérů jsou přírodní oleje a olejové laky vhodné též, zde ale najdou uplatnění i nejrůznější vosky či vodou ředitelné lazury, které by exteriérovou aplikaci dlouho nevydržely. Mezi nejpoužívanější materiály patří karnaubský vosk. Má vysoký lesk, výtečně odpuzuje vodu a po rozleštění disponuje i dostatečnou tvrdostí. Případně ho lze kombinovat s voskem včelím.

Jste-li zruční a rádi experimentujete, směs si můžete namíchat sami – 1 díl karnauby a 2 díly včelího vosku rozpusťte v 6 dílech terpentýnu. Samotné vosky můžete také smíchat s oleji a spojit výhody obou konzervačních prostředků.

Kov chce více práce

Nátěry kovových povrchů jsou poněkud složitější. Pro esteticky dobrý a trvanlivý výsledek je nutná nejen podstatně pečlivější příprava než u dřeva, ale také výběr nátěrové hmoty. Kromě obroušení a očištění je třeba povrch řádně odmastit (a na to opravdu voda se saponátem nestačí), jinak se může stát, že barva na povrchu neulpí nebo nevydrží dlouho.

Nejlevnější, ale také nejméně trvanlivou variantou jsou nátěry syntetickými laky. Jejich odolnost vůči povětrnostním vlivům se dá výrazně zvýšit použitím základové barvy. Staré, typicky oranžové barvy s obsahem suříku, které odolávaly i mořské vodě, už neseženete, je třeba použít jinou barvu s antikorozní složkou, například se zinkem.

Počítejte však s tím, že syntetika během několika let dokáže zvláště na exponovaných místech vyšisovat, zkřídovatět, takže obnova vás stejně nemine. Delší dobu vydrží barvy alkyduretanové, typicky prodávané pod značkou 2 v 1, 3 v 1 a podobně, které už je možné aplikovat i bez základního nátěru, obsahují totiž přísady zabraňující korozi. Cena je ovšem v porovnání se syntetikou poněkud vyšší. Vodou ředitelné barvy se vyrábějí většinou na akrylátovém základu, jejich odolnost je slušná, schnou velmi rychle.

Pokud však chcete dosáhnout opravdu vynikající trvanlivosti, lze doporučit nátěr polyuretanem s epoxidovým dvojsložkovým základem. Životnost je oproti jiným druhům barev několikanásobná, stejně tak stálobarevnost. Jejich aplikace je bohužel časově mnohem náročnější, především kvůli potřebě důkladného proschnutí.

Rez nikdy nespí
Lze natírat rovnou i rezavá místa? Ano, ale... Rezavou plochu samozřejmě natřít můžete, ale koroze se pouhým natřením barvou nezbavíte. Správným řešením je nejprve rez mechanicky odstranit, postižené místo pasivovat odrezovačem, zbrousit a pak teprve aplikovat barvu.

Technika zvaná japanning

Industriální vzhled zejména v černé barvě je dnes velmi moderní. Docílit autentického historického odstínu se současnými nátěrovými hmotami je však téměř nemožné. Různé „kovářské“ a jiné barvy jsou jenom chabou náhražkou takzvaného japanningu – techniky povrchové ochrany kovů asfaltovým lakem hojně rozšířené na přelomu předminulého století.

Menší předměty se po ponoření do laku a oschnutí vypalovaly v peci, větší konstrukce se natírají za studena. Experimentátoři si mohou obstarat jemný asfaltový prášek (hledejte pod názvem gilsonit v uměleckých potřebách) a plechovku bezbarvého lodního laku a vytvořit z nich směs zhruba o hustotě jogurtu.

Promíchat, netřepat a nechat aspoň týden odstát. Jako ředidlo lze použít terpentýn nebo lakový benzín. Nanáší se na holý odmaštěný povrch v několika tenkých vrstvách štětcem. Pokud se vše podaří, výsledkem je sametově opalizující pololesklý černý odstín, který nemá v současné nabídce konkurenci.

Podívejte se, co budete pro práci potřebovat

  • Vibrační bruska Metabo SR 2185 má nízkou hmotnost kolem 1,3 kg, což oceníte zejména při broušení svislých ploch. Hornbach
  • Pro rychlé odstranění starých nátěrů z kovových konstrukcí se hodí ocelový kartáč, který nasadíte do univerzální vrtačky. Můžete ji ale využít i na jiné domácí práce. Model Fieldmann FDV 200751-E má kromě přepínatelného příklepu zabudovanou vodováhu, což v této cenové kategorii rozhodně není standardem. Fieldmann
  • Elektrická stříkací pistole na barvu Extol Craft 412114 je zajímavou hobby variantou ke klasickému natírání se štětkou nebo lakování s kompresorovou pistolí. Nanášet s ní můžete nejen barvy, ale i různé ochranné lazury či oleje, nebo ji použít na postřiky proti škůdcům. Elespo
  • Třídílná sada štětců Timber FS výrobce Schüller se hodí na ochranné nátěry dřeva. Na větších rozměrech půjde práce s plochým, 100 mm širokým štětcem rychle od ruky. Surtep
  • Plochy pro natírání nemusíte čistit ručně. Velmi efektivní je použití vysokotlakého čističe – wapky. Bosch Universal Aquatak 135 spojuje kompaktní provedení s dostatečným výkonem. OBI
  • S trojdílným žebříkem MTF 3 x 13 o celkové výšce přes 8 metrů se můžete pustit i do náročných natěračských operací na exteriéru celého domu. Mountfield
  • Horkovzdušnou pistoli Makita HG6030K využijete na odstraňování zvětralých nátěrů z kovových konstrukcí i ze starých dřevěných dveří. Pistolový úchop umožní pohodlnou práci po delší dobu, klasickou dvoustupňovou regulaci doplňuje speciální stupeň pro rychlé ochlazení nářadí. Nářadí pro Vás

Tento článek jste mohli najít v časopisu Dům&Zahrada č. 5/2024.

Zdroje:

Související články