Kritéria výběru zahradní pumpy jsou poměrně jednoduchá. V první řadě záleží na zdroji vody a energie, která bude pumpu pohánět. Se závlahou pozemku bez elektřiny pomohou ruční pumpy i přenosná benzinová vodní čerpadla. Zásadní nevýhodou pro rekreační zahrady je však hlučnost motoru a spaliny.
Ve valné většině případů se používají zahradní pumpy elektrické, pro účely běžného zavlažování postačí typy, které se spokojí s jednofázovým proudem. Třífázové připojení vyžadují náročnější a výkonnější varianty často používané i pro systémy domácích vodáren. Jejich nabídka je ale vcelku široká.
Z povrchu i z hloubky
S povrchovými čerpadly můžete vodu odebírat nejen z vrtu či studny, ale také třeba z blízkého vodního toku (pokud ovšem máte povolení). Stačí jen vynést čerpadlo před chatu a natáhnout přívodní a výstupní hadici. Přístroje se liší výkonem a připojením, pro běžnou zahradu a zalévání bohatě postačuje průtok kolem 2 000 l/hod.
Při odběru z volné plochy je také vhodné na konec sací hadice umístit filtr, sací koš či mřížku zabraňující vniknutí nečistot. Tento druh přístroje je velmi výkonný, lze ho použít i jako tlakové čerpadlo, avšak maximální hloubku sání má omezenou na 7–9 m. Při sání z větších hloubek může v tomto typu čerpadel začít docházet ke kavitaci (dutina v kapalině vznikající v důsledku prudkých změn tlaku), která dokáže spolehlivě zlikvidovat jejich lopatky.
Nenáročnou zahrádkářskou a lety prověřenou klasikou jsou ponorná vibrační membránová čerpadla, proslulá pod přezdívkou malyš. Na to, jak jsou malá, odvádějí velmi slušnou práci – u těch největších se uvádí maximální výtlak až kolem 75 m, výtlak kolem 50 m je vcelku standardní hodnota. Průtok se podle provedení běžně pohybuje kolem 1 000 l/hod., což stačí pro zálivku záhonů, postříkání květin, umytí auta a podobně.
Nevýhodou je kromě větší hlučnosti a vibrací především skutečnost, že tento typ čerpadel není určen pro nepřetržitý provoz. Zhruba po hodině až dvou práce musí následovat alespoň čtvrthodinová přestávka, aby se elektromotor ochladil. Čerpadlo také nesmí pracovat nasucho.
Čerpací siláci
Větší zahrada potřebuje větší množství vody, proto je nutné sáhnout do jiných kategorií čerpadel. Ponorná odstředivá čerpadla jsou vhodná především tam, kde musíte častěji přečerpávat větší množství vody za krátký čas. Pro naplnění zahradního bazénku vodou z vlastní studny jsou tedy ideálním řešením. Poradí si také se zakalenou a znečištěnou vodou, takže je lze s klidem použít třeba i pro čerpání dešťové vody svedené do sudu.
Nevýhodou levných provedení je menší výtlak. Pro zavlažovací účely, kde je zapotřebí udržovat určitý minimální tlak soustavy, nemusí tedy být vždy zcela vhodná. To však záleží na konkrétních lokálních podmínkách (hloubka čerpání, dimenze soustavy, parametry čerpadla). (Článek byl redakčně krácen, celé znění najdete v novém vydání časopisu.)
Chcete mít o pumpách a čerpadlech větší přehled?
- Jaké řešení je vhodné pro hlubokou studnu nebo vrt
- Základní parametry pro výběr čerpadla
- Čerpadla pro okrasné účely
- Využití fotovoltaiky pro napájení čerpadel
- Nebezpečí čerpání nasucho
- Čerpání vody z řeky a co je k němu potřeba
- Přehled zajímavých produktů
To vše a mnoho dalších informací a produktů najdete v říjnovém čísle časopisu DŮM&ZAHRADA, které vychází 19. září 2024.