Zázvor pochází z tropických a subtropických lesů jihovýchodní Asie. Možná netušíte, jak snadno se dá vypěstovat v našich podmínkách. Protože nepřežije mráz, je nejlepší pěstovat ho jako jednoletku. Přezimování rostlin je však možné v nějakém vytápěném prostoru.
V teplém podnebí se zázvoru nejlépe daří v polostínu, ale při našich teplotách dobře snáší i pobyt na slunci. Pouze ve velmi horkých dnech je lepší ho zastínit.
Jak pěstovat zázvor
Pro pěstování se hodí jakýkoliv kořen zakoupený třeba v supermarketu. Pouze ohlídejte, aby měl vybraný oddenek očka, což jsou zárodky budoucích listů. Do květináče ho můžete zasadit celý, nebo rozřezat na několik menších částí. Každý kousek by měl mít alespoň dvě „očka“, ze kterých vyraší výhonky. Rozkrojený oddenek nechte několik dní zaschnout a pak teprve zasaďte.
Misku nebo květináč naplňte substrátem a položte kořen na povrch tak, aby jeho očka směřovala vzhůru. Přikryjte zeminou, ale očka nechte odkrytá. Opatrně zavlažujte rosením, aby se zemina nevyplavila, a uchovávejte na teplém místě v polostínu. Po několika týdnech se vytvoří kořeny a výhonky.
Pak opatrně rostlinku vyjměte a přesaďte do většího květináče. Položte ji na povrch a jemně zasypte 5 cm substrátu tak, aby mladý stonek vyčníval. Jemně utužte půdu a dobře zalijte.
Pěstování zázvoru krok za krokem
Jak pečovat o zázvor
Mladou rostlinu uchovávejte na teplém, částečně zastíněném místě a pravidelně zalévejte, aby byla půda vlhká, ale ne přemokřená.
Zázvor můžete také pěstovat jako pokojovou rostlinu a v teplých měsících ho „letnit“. Přitom dbejte na to, aby nebyl vystaven studeným větrům. Jakmile začnou podzimní teploty klesat pod deset stupňů, přesuňte ho zpět domů.
Jak na sklizeň zázvoru
Koncem léta přestane rostlina vytvářet listy. Podle toho poznáte, že přišel čas sklizně. Jednoduše kořeny vykopejte, odřízněte listy a očistěte.
Část úrody můžete uchovat pro další výsadbu. Oddenek odřízněte a zbytek zasaďte do květináče, který uložíte na bezmrazém místě.
Tipy, jak uchovávat zázvor
- Čerstvý zázvor můžete skladovat v lednici v uzavíratelných sáčcích. Neoloupaný zázvor vydrží v chladničce asi měsíc.
- Zázvor také můžete sušit, což prodlouží jeho skladovatelnost. Starší oddenky oloupejte, mladé můžete rovnou nakrájet na plátky. Sušte při teplotě 95 °C po dobu 8-12 hodin, nebo dokud se plátky při ohýbání nelámou. Dehydratovaný zázvor skladujte ve skleněné nádobě se vzduchotěsným víčkem. Sušené plátky můžete umlít, ale rozdrcený rychle ztrácí chuť, proto vždy rozmělněte pouze malé množství pro okamžité použití.
- Můžete ho také zamrazit. Oloupaný zázvor (čerstvý kořen nemusíte loupat) zpracujte s malým množstvím vody v mixéru. Hmotu nechte zmrznout ve formě na ledové kostky a jednotlivé porce používejte dle potřeby. V mrazáku vydrží takto zpracovaný zázvor až jeden rok.