Výběr správného slunečníku není jen otázkou estetiky, ale především ochrany před UV zářením. Důležitou roli hraje barva střechy a konstrukce slunečníku, stejně jako jeho flexibilita a stabilita. S námi si vyberete nejlepší slunečník pro váš balkon či zahradu.

Zajímá vás, jak funguje slunce?

Zdroj: Youtube

Jak se hodnotí ochrana proti slunci

U textilie slunečníku si všímejte faktoru UPF. Ten říká, do jaké míry disponuje látka slunečníku ochranou před UV zářením. Obecně se uvádí, že UPF 15 až 24 rovná se střední ochrana, UPF 25 až 50 je vysoká ochrana, od UPF 50 a více se bavíme o vynikající ochraně. Například slunečník s UPF 30 hlásí: ochráním vás 30x déle, než kdybyste seděli na balkonu či na zahradě jen tak, bez mé maličkosti.

Existuje několik testovacích systémů pro sluneční a oděvní textilie s ochranou před sluncem, mezi nejpřísnější patří systém UV Standard 801. Doporučujeme, seznamte se s ním, vyplatí se to nejen kvůli slunečníku.

Pozor na odraz a barvu

Slunečník chrání před přímými slunečními paprsky, ale vy zvažte i ty nepřímé, které se odrazí v místě a okolí, kde slunečník stojí. V tomto směru jsou na škodu například bílé zdi, vodní hladina nebo i písek. Pak se vyplatí volit vyšší faktor UPF.

Roli hraje také barva textilie slunečníku. Čím je tmavší, tím lépe chrání před UV zářením. Ale tmavé barvy zase dříve či později zesvětlají. Jak moc, to udává stupeň stálobarevnosti. Dále je u textilie slunečníku důležitá vodoodpudivost a snímatelnost potahu.

Slunečník v pohybu

Současné slunečníky, dokonce i ty levnější, jsou hodně flexibilní. Za pár stovek se dá koupit slunečník, jehož střechu lze naklápět, podle pohybu slunce. Dokonce i na menší balkony se vejdou slunečníky ve tvaru obdélníku, jež se dají sklopit, a tak zastoupí markýzu. Proto se zajímejte o úhel sklonu střechy.

A kdyby to nešlo, na balkon můžete použít balkonovou clonu. Na větší prostory na zahradě se zase hodí slunečník, který se navíc otáčí kolem své osy.

Konstrukce: Aby stál a nepochodoval

Konstrukce slunečníků obvykle bývá z kovu nebo dřeva, se středovou či boční nohou. Středová noha (tyč) je nejběžnější a také nejstabilnější, rovněž finančně dostupnější.

Slunečník s boční nohou bude perfektní pro ty, kdo chtějí větší komfort (nebudou zakopávat o středovou nohu).

Máte málo místa? Když není na balkoně prostor pro stojan slunečníku, podívejte se, zda jde nohu slunečníku připevnit na zábradlí balkonovou svorkou.

Slunečník není pták. Ani deštník

Aby slunečník nepadal, ani neuletěl, ukotvěte ho do podstavce. Může být obyčejný plastový, do něhož nasypete písek nebo nalijete vodu. Pro malé slunečníky jde o dostačující řešení. Čím je ale slunečník větší, tím spíš potřebuje stabilnější stojan. Z betonu, kovu, žuly, z kombinace materiálů.

Slunečník může mít ve středu střechy větrný otvor, pak vzduch volně proudí a nedochází k překlopení slunečníku nebo rovnou k "letu". Ale když je opravdu velký vítr nebo letní liják, na nic nečekejte a slunečník složte.

Související články