Oblíbené babiččiny muškáty čili pelargonie se znovu vrací na výsluní. Ozdobí balkony, terasy i zahrádky stejně jako okna. A některým muškátům (pelargoniím) to bude slušet i v interiéru, však se také používají dokonce i ve veřejných budovách. V 1. dílu našeho seriálu se zaměříme na nejznámější skupiny muškátů.

Podívejte se, kolik času ušetříte, když si pořídíte muškáty se samočisticí schopností:

Zdroj: Youtube

Převislé: kvůli vodopádům květů

Záplavu květů slibují převislé neboli břečťanovité muškáty (Pelargonium peltatum). V převažující většině mají drobnější jednoduché květy, ale těch je taková záplava, že těžko najdete jinou, stejně bohatě kvetoucí konkurenci.

Převisy můžou dosahovat metrové délky i více. Převislé pelargonie se rovněž hodí na zakrytí méně vzhledných koutů teras a zahrad.

Méně práce: samočisticí funkce muškátů

Odkvetlé květy (nejen) muškátů se musí pravidelně odstraňovat. Kdo si chce usnadnit práci, měl by si koupit muškáty s tzv. samočisticí funkcí. U nich námaha s odstraňováním květů odpadá, muškáty se postarají za vás.

Vzpřímené: zvládnou i větrná místa

Zonální, páskaté neboli vzpřímené muškáty (Pelargonium zonale) se prodávají ve více formách. Na rozdíl od převislých mají větší květy, stonky směrují k oblakům. Vzpřímené pelargonie se prodávají v různých velikostech, mezi nimi najdete rovněž mini verze vysoké třeba 10 cm. Ale i takové, jež dorostou do výšky třeba 80 cm. Hodí se rovněž na větrná stanoviště čili tam, kde to převislé muškáty vzdávají.

Velkokvěté: chcete angličáky?

Velkokvětým muškátům se také říká královské či anglické (Pelargonium grandiflorum), angličanky nebo angličáky. Ze všech muškátů mají největší květy a ty jsou v současnosti velmi různorodé. Najdete opravdu maxi, třeba i 5 cm velké a plné květy, stejně jako menší jednoduché.

Většinou se velkokvěté muškáty pěstují jako hrnkovky, ale jde to i na kmínku. A některé velkokvěté pelargonie nahradí popínavky (dokážou pokrýt větší plochu).

Voňavé: babiččiny repelenty

Tyhle se nepěstují pro záplavu květů, nýbrž kvůli aromatickým listům. Vonné muškáty (například Pelargonium odoratissimum či Pelargonium graveolens) nemohly chybět u našich prababiček a babiček. Nevoní na metry daleko, listy nejprve promněte mezi prsty, pak vůni ucítíte.

Za velkých veder ji budete cítit, i když kolem vonného muškátu jen projdete. Tyhle muškáty fungují jako přírodní odpuzovače hmyzu, působí hlavně na komáry a mouchy, v zahradě zase odrazují housenky a slimáky. A používají se také v kuchyni.

Příště: Historické perličky. Odkud muškáty pochází, jak přišly ke svému pojmenování, kdy se věda spletla a proč se jim také říká čapí nůsek?

Zdroj: my-geranium.com, irozhlas

Související články