Největší využití nabízí vonné muškáty, a že jich není málo. Obsahují aromatické silice, které připomínají solidní nabídku potravin. Některé voní jako citrony nebo pomeranče, jiné připomínají mátu, další zázvor a objevit byste měli i aroma čokolády. A dokonce i pepře. Existují rovněž muškáty, které voní jako růže. Mňam!

Pelargonií je tolik, že by směle zaplnily bufet botanických dobrot, ochutnejte:

Zdroj: Youtube

Pelargonie v kuchyni

V kuchyni se dá čarovat s vonnými (aromatickými) muškáty v mnoha směrech, vlastně lze zkonzumovat celou rostlinu, i s kořeny. Osvědčené je přidání květů nebo listů do rohlíků, koláčů, dortů i dezertů. Rovněž se hodí do marmelád, džemů a kompotů. A zkusíte delikátní želé z listů růžových pelargonií?

Kdyby ne, pak přidejte nasekané lístky vonných muškátů do zmrzlin a sorbetů, ochuťte jimi domácí limonády nebo čaje. Ovonět ale můžete i zeleninové saláty a vůbec slané pokrmy, včetně grilovaných ryb, rizot a těstovin či brambor (doporučujeme zkusit i kultivar Royal Oak s pepřovou vůní).

Muškáty léčí

Decentní uzobávání muškátových květů nebo listů není žádný nový směr, o léčivých účincích pelargonií se naši praprapra... předci přesvědčili už dávno. Přiznejme však, že největší užitek slibují původní druhy muškátů, a kvůli tomu do jižní Afriky, odkud rostlina pochází, patrně nepojedete.

Neuděláte ale chybu s pelargonií sidonskou, ta se ostatně využívá i ve farmacii při výrobě preparátů na bronchitidu. Obecně se pelargonie sidonská, jež je běžně k dostání v bylinných kapkách, doporučuje na nachlazení a záněty průdušek, nosních dutin, na angínu, jako podpora imunity. Působí proti bakteriím i virům. Stejně tak je dobré využít voňavé účinky muškátů v rámci aromaterapie, fungují proti stresu, zlepší kvalitu spánku.

Živé repelenty

Aromatické muškáty můžou odpuzovat i hmyz, když chcete v klidu posedět na zahradě, na terase nebo na balkoně. Podobně jako jiné voňavé rostliny disponují vlastnostmi, které komárům a jinému hmyzu „nejdou“ pod nos.

Samozřejmě nelze čekat zázraky, pokud sedíte u jedné pelargonie. Měli byste utrhnout pár aromatických lístků muškátu, podrtit je a uvolňující silice vetřít do pokožky.

Živá bariéra

Věci obyčejné a běžné už ani nevnímáme, a to je škoda. Na balkoně i za oknem budou muškáty v květináčích pracovat jako vaše ochranka. Jako živá bariéra, která alespoň trochu eliminuje hluk a prach z ulice nebo silnice poblíž vašeho domova.

Související články

Zdroj: Pelargonium for Europe, bylinkyprovsechny.cz

Související články