Při péči o balkonové květiny je klíčové dbát na pravidelnou zálivku a hnojení. Kvalitní substrát a správně zvolená drenážní vrstva na dně nádob jsou základem úspěchu. Rovněž je důležité rostliny pravidelně kontrolovat a odstraňovat zvadlé květy a listy, aby se podpořil nový růst a bohaté kvetení.

Osteospermum vás potěší spoustou barev

Tuto rostlinu můžete znát pod různými názvy, jako jsou paprskovka či modroočko. Tato balkonovka může kvést v několika barevných variantách – od modré přes bílou, růžovou až po nafialovělou, oranžovou a žlutou.

Kromě květin nezapomínejte ani na zbytek balkonu. Zde je inspirace:

Zdroj: Youtube

Paprskovka je nenáročná na pěstování, dařit se jí bude na balkoně orientovaném na jih. Rostlina dobře zvládá jak slunné dny, tak i nápory větru. Při kvetení potřebuje dostatečně zalévat, kratší sucho jí však neublíží. Aby bohatě kvetla, vyžaduje dobře propustnou půdu plnou živin, nezapomeňte ani na drenážní vrstvu.

Přihlášení

My si vás zapamatujeme a můžete číst Dumazahrada.cz bez omezení.
Ještě nemáte účet? Registrujte se
Odemknout anketu
warning_fill
Hlasovat v anketě mohou jen přihlášení uživatelé.

Je součástí vašeho bytu (domu) balkon?

Ano, mám balkon. 3
Ne, balkon nemám. 1

Kosmatec přežije i na suchu

Na balkonu směrem na jih či západ se bude vyjímat kosmatec. Tato rostlina dobře zvládá sucho a nevadí jí ani přímé slunce. Nevýhodou může být potřebná ochrana před prudkým deštěm. Kosmatec vyžaduje pravidelnou zálivku, rostlinu spíše nehnojte.

Petúnie jako klasika, která nezklame

Petúnie (spolu s muškáty a lobelkami) patří mezi velmi oblíbené balkonové květiny. A není divu! Tato rostlina miluje slunce a dostatek tepla. Pro krásný květ potřebuje vydatnou zálivku, v létě pak i jednou týdně přihnojit. Existují také odrůdy s převislými květy, které se skvěle hodí do závěsných nádob.

Million Bells jsou mini petúnie s bohatým květenstvím

Mini petúnie, známé také pod názvem Million Bells, jsou polopřevislé nebo převislé rostliny plné květů. Milují dostatek tepla a slunce, ale potřebují ochranu před deštěm a větrem. Zajistěte jim kvalitní substrát, pravidelné hnojení s vyšším obsahem dusíku a fosforu a pravidelnou zálivku.

Balkongold vás potěší barvami

Žluté, bílé a červené varianty květů vytváří rostlina zvaná balkongold, jinak také dvouzubec (Bidens). Mívá bohaté květenství, a nabízí tak spoustu radosti. Potřebuje kvalitní substrát pro balkonové rostliny, pravidelnou zálivku a přihnojování. Balkongold snese plné slunce i polostín. Na balkon může až po jarních mrazících.

Vějířovka: Nenáročná krása na slunci

Vějířovka (Scaevola) má ráda dostatek slunce a mírně vlhkou půdu, přičemž nepotřebuje odstraňovat zvadlé květy. Nutná není ani ochrana před větrem a deštěm. Zalévejte ji ideálně dešťovou vodou. Tato květina je ideální volbou pro ty, kdo hledají krásnou a nenáročnou balkonovku.

Netýkavka je krásou pro polostinné balkony

Předchozí květiny vyžadovaly spíše slunečná místa, ale netýkavky (Impatiens) ocení polostín. V úplném stínu kvetou méně, ale stále přinášejí radost. Květy mají bílou, červenou nebo fialovou barvu. Pro dobrý růst a květ potřebují mírně kyselou půdu a pravidelné zalévání. Protože se zálivka hůře odhaduje, jsou pro ně ideální samozavlažovací truhlíky.

Výběr správného místa

Intenzita slunečního světla na vašem balkoně je rozhodujícím faktorem pro výběr květin. Na balkony orientované na jih se hodí květiny milující slunce, zatímco na stinné balkony vybírejte rostliny, které snesou méně světla. Pokud máte balkon v polostínu, kombinujte rostliny tak, aby se vzájemně doplňovaly a vytvářely harmonický celek.

Vytvořte si na balkoně svou vlastní květinovou oázu a užijte si krásné chvíle obklopení přírodou. Každá z uvedených květin přinese na váš balkon jedinečnou atmosféru a radost z pěstování.

Zdroj: balkonoverostliny.cz, ireceptar.cz, ceskazahrada.cz

Související články