Pokud jste si muškáty nenamnožili řízkováním nebo jste si je ještě letos nekoupili, máte nejvyšší čas. Co je dobře? Vybrat si sazenice s mnoha listy, přes které pomalu nevidíte zeminu, a ideálně i s poupaty. Obecně muškátům vadí mokré kořeny, stín, málo živin, málo slunce i málo vzduchu.

Tohle povídání o balkonových rostlinách si nenechte ujít. Odborník totiž poradí, jak je správně používat. A které se hodí na severní stranu:

Zdroj: Youtube

Kam je umístit

Muškáty chtějí světlo a vymezený prostor. Proto se většinou pěstují v nádobách. Původně pochází z Afriky, takže v "rodném listu" mají napsáno, že milují slunce, ale kvetou i v polostínu, jen o trochu méně. A mini pelargoniím i převislým muškátům vadí vítr.

Kolik se jich vejde do 1 truhlíku

Potřebujete truhlík s odtokovými otvory, nebo na jeho dně vytvořte drenážní vrstvu (drenáž se používá, když pěstební nádoba nemá odtokové otvory, anebo jde o nádobu hlubší více než 15 cm). Je to důležité, muškáty vysloveně nesnáší mokré kořeny.

Použijte kvalitní zeminu pro pelargonie či pro balkonové rostliny. Má být kyprá, dobře propustná a vyživená. Chcete ji namíchat sami? Tady máte jeden návod: 1 díl kompostu, 2 díly rašeliny a 1 díl písku. Smíchejte a přidejte zahradní substrát, poměr 1 : 1.

V truhlíku dodržujte 20cm vzdálenost mezi jednotlivými rostlinami. Muškáty sesazené natěsno snáz chytí plíseň. Když vám jde o 1 muškát v 1 květináči, nádoba by měla mít průměr alespoň 20 cm.

Jak moc je zalévat a jak hnojit

Za horkých dnů zalévejte denně, brzo ráno nebo večer, zásadně ke kořenům. Ale na rozdíl od jiných květin, například letniček, muškáty zvládnou i kratší období sucha.

Pokud výsadbová zemina obsahovala startovací výživu, další začněte doplňovat zhruba měsíc od přesazení (vysazení). Hnojte alespoň 1x za 2 týdny, v létě raději 1x týdně. Hnojení ukončete v září. Na nedostatečnou výživu vás upozorní slabší kvetení a také zažloutlé listy.

Jak podpořit kvetení

Za prvé: místem, kde je hodně světla. Za druhé: rozumnou zálivkou a pravidelnou výživou. Za třetí: pravidelným odstraňováním už odkvetlých květů. Někdy je stačí otrhat či odlomit u stonku proti směru růstu, odkvetlá bohatá květenství je snazší odstřihnout. Odstraněním odkvetlých květů se omezuje i "živná půda" pro vznik houbových chorob.

Anglické muškáty jsou větší citlivky

Velkokvěté neboli anglické muškáty mají slabé kořínky, potřebují menší květináč. U nich se nedoporučují samozavlažovací nádoby. Na rozdíl od ostatních muškátů chtějí více kyselejší půdu (přidejte rašelinu).

Dají se pěstovat i jako rostliny na kmínku, v tomto případě má mít květináč průměr 25 cm a více. Obecně odrůdám s velkými květy nedělá dobře déšť, ty byste měli mít schované například pod stříškou, přesahem střechy, na kryté terase… Potřebují polostín, přímý úpal jim škodí.

Zdroj: Pelargonium for Europe, rozhlas.cz

Související články