Balkon nebo terasa se dnes vyvažuje pomalu zlatem, jde o další prostor k životu. Užijte si relaxaci pod širým nebem a spojte bydlení s přírodou prostřednictvím zahradních trendů pro letošní rok.

Inspirujte se, co se dá udělat s nevyužívaným uzoučkým dvorkem u domu:

Zdroj: Youtube

1. Největší hit pro balkon i terasu

Před lety se začal prosazovat velký trend, který nás provází dodnes: balkony a terasy se změnily ve venkovní obývák. S tímto trendem souvisí i slovo lounge. Dříve to znamenalo hlavně pohodlná křesla nebo dokonce sedačku, které se začaly používat i venku. Dnes můžete mít v lounge verzi cokoliv.

K pohodlí i na balkoně přispívají sedáky a polstry na židle s ochranou před promáčením (odpuzují vodu), tohle je cesta k dokonalému sezení. Mezi lounge řešení patří i sklopné a až o 360 stupňů otočné slunečníky nebo přenosné nabíjecí lampy (doma je nabijete, venku využijete bez kabelu a nutnosti řešit zdroj elektřiny).

Ale lounge je i mnohý zahradní nábytek, aktuálně frčí modulový. Podle prostoru a toho, co chcete používat, si vyberete a poskládáte jednotlivé díly.

2. Malé balkony: hlavně skladně

Na malém balkonu hraje prim vše, co se dá složit nebo využít aspoň dvěma způsoby. Od židlí přes stolek až po lehátko, ideálně houpací. Stabilně zůstává úložná lavice nejen na sedáky, ale na které se dá také posedět. Přidává se žebřík s květináči nebo vertikálně postavená paleta na pěstování květin.

A protože i na balkoně chceme pěstovat něco pro užitek, můžete si pořídit vyvýšený záhon a sklidit bohatou úrodu na malém prostoru. Pro ekologicky smýšlející čtenáře se hodí praktický vermikompostér do záhonu.

3. Nejlepší slunečníky

Slunečníky se uplatní všude, novinkou se stává v nich zabudované solární osvětlení. Praktické jsou slunečníky čtvercové nebo obdélníkové, které naklopíte, a tak proměníte na "markýzu", ale s tou výhodou, že není třeba slunečníky kotvit.

Pocit z markýzy lze umocnit i podstavcem pro slunečník ve tvaru obdélníku, kdy stojanový úchyt pro vložení slunečníku je u kraje podstavce, a slunečník ve sklopném stavu se co nejvíce přiblíží ke stěně," upřesňuje Dagmar Christovová ze společnosti XXXLutz.

4. Sala terrena: doma jako na zámku

Nejsme první, kdo chceme vytvořit přechod mezi domovem a zahradou. Tohle využívali už v baroku šlechtici, kteří své zámky spojovali se zahradou takzvanou salou terrenou. Šlo o zastřešenou stavbu navazující na zámek, do zahrady otevřenou. Dnes ji nahradí altán nebo pergola. Jejich střecha může být i z lamel, které se dají snadno naklopit, a tak prosvítí vnitřní prostor.

Altány se nabízí i s moskytiérou, což jsou stahovatelné síťové rolety po všech stranách," vysvětluje Dagmar Christovová. Některé altány dokonce dokážou svést vodu z deště do nohou této moderní sala terreny.

5. Ustelte si na zahradě

Zapomeňte na deku položenou na trávníku, letošní hit se jmenuje zahradní postel. Nejlepší jsou polohovatelné postele, které se dají změnit na lehátko nebo sedačku. Stačí je doplnit baldachýnem, případně přístřeškem a relaxace venku a přitom doma je zaručená. Nebo si pořiďte zahradní hollywoodskou houpačku se stříškou, může mít i funkci postele pro jednoho.

6. Houpačka pro dospělé uklidňuje

Na zahradu stejně jako na terasu nebo balkon patří další zahradní bestseller - samonosné houpací vajíčko. Houpání uklidňuje, vyplavuje endorfiny a navozuje pocit štěstí i na malém prostoru.

Efekt houpání se dostaví už při malém vychýlení houpacího křesla do stran, stačí o 10 stupňů. Podstatný je pravidelný rytmický pohyb. Na terasy a zahradu se hodí větší houpací lavice pro více osob.

7. Který gril je největší hit

Na balkoně využijete elektrický gril, bez kouře, námahy a i bez rizika, že naštvete sousedy. Ideál představuje přenosný elektrický gril, ale i ten se dá vybavit stojanem, do něhož uložíte potřebné pomůcky.

Na zahradě je bestsellerem klasický kotlový gril (s poklopem) na dřevěné uhlí. Nepotřebujete žádné rozvody a díky poklopu s ventilačními průduchy se gril může změnit v troubu nebo malou udírnu.

A teď si představte, že byste si v takovém grilu upekli třeba i babiččiny buchty k nedělní snídani...

Zdroj: Dům&Zahrada, Pinterest,

Související články