Už v dávné historii na česnek přísahali například Germáni, považovali ho za mocného bojovníka proti zlým silám. A dost možná mezi ně počítali také různé choroby a škůdce rostlin. Česnek totiž díky sirné sloučenině alicin (zde najdete popis, jak se alicin tvoří) likviduje bakterie a plísně. Využijte léčivé schopnosti česneku i ve své zahradě a ušetříte si spoustu starostí.

Pěstovat česnek se vyplatí v každém případě:

Zdroj: Youtube

Česnek podpoří zdraví rajčat, jahod, broskví...

Přítomnost česneku svědčí okurkám, chrání je před padlím, a funguje jako bodyguard i pro rajčata (brání rozvoji bakteriálních chorob, typickým příkladem je plíseň bramborová). Když dopřejete jahodám a malinám společnost česneku, omezíte riziko vzniku plísně šedé, současně tvoříte bariéru roztočíku jahodovému a malinovému. Aroma česneku nesnáší ani pochmurnatka mrkvová.

Česnek rovněž podporuje zdraví zejména tzv. špalírových ovocných stromů, budou odolnější vůči strupovitosti, rážovce rakovinové či kadeřavosti broskvoní. Výjimky potvrzující pravidlo: Přítomnost česneku vadí hrachu a fazolím, k nim ho nedávejte.

Česnek milují i květiny

Nebojte se a vysaďte česnek v těsné blízkosti královen květin. Růže pak tolik neohrožuje černá skvrnitost listů, padlí ani mšice. A kvůli mšicím ho mějte i poblíž jiných květin, za to nic nedáte. Stará praxe dále ukazuje, že funguje proti plísním na cibulovinách a hlíznatých květinách.

A dlouholetá zkušená zahradnice Inga-Maria Richberg říká: „Osvědčení partneři jsou česnek a plamenka latnatá. Právě druhá jmenovaná je totiž obzvláště ohrožená padlím i kořenovými a zhoubnými háďátky. Tento objev jsem učinila před lety čirou náhodou, když jsem kvůli nedostatku místa dočasně zasadila malý kousek nedávno rozdělené plamenky, odrůdy ‚Juliglut‘, na záhon s jahodami. A omylem přímo na stroužek česneku." Této plamence se nadmíru dařilo, krásně kvetla, netrápilo ji padlí ani háďátka.

Jiné řešení: česneková jícha

Další ochranu nabízí česnek v podobě jíchy. Například 0,5 kila česnekových stroužků nakrájejte nadrobno a dejte do 10 litrů vody (vhodná je kameninová nádoba). Za asi dva týdny přelijte přes jemné pláténko.

Neředěná jícha se používá proti pochmurnatce mrkvové, ředěná s vodou v poměru 1 : 10 proti plísním. A pokud vám nestačí česneková jícha, zkuste i tuhle z kopřiv, rovněž slibuje vynikající výsledky.

Další možnost: česnekový čaj

Česnekový čaj lze připravit i takto: 20 g jemně nasekaných stroužků česneku zalijte 2 litry horké vody. Nechte louhovat 24 hodin, sceďte a přelijte do tmavé lahve. Uchovávejte ve sklepě, případně v chladničce a používejte preventivně hlavně proti padlí. Před použitím zřeďte s vodou v poměru 1 : 3.

A kdo nemá česnekový čaj v oblibě? „Hrách, fazole, lupina a brukvovitá zelenina česnekový čaj nesnášejí. Jejich škůdce můžete odhánět jíchou a čajem z pelyňku," uvádí odbornice.

Česnek svědčí i rostlinám v interiéru

Česnekovou zálivku nebo samotné stroužky česneku můžete jednoduše využít i u hrnkových rostlin v interiéru, u nichž se rozmohla plíseň (vidíte zeminu s bělavým povrchem).

Zajímá vás více?

Česnekové rady jsme pro vás objevili v knižní novince Zahradnická moudrost předků, kterou napsala Inga-Maria Richberg a u nás vydalo nakladatelství Grada. Najdete v ní celou řadu dalších osvědčených tipů. Včetně toho, kdo je nejlepším pomocníkem sadu, jak využít popel proti škůdcům a plevelům, jak udělat kompost ze smrkového jehličí a mnoho dalších.

Zdroj: Grada, magazin.specialnizahradnictvi.cz

Související články