Vlastní zahrady se zříkat nemusíte

Rozhodně se nebojte, že by lidstvo zanevřelo na možnost vlastnit zahradu. Určitě i v následujících desetiletích si pobytu v soukromí a ještě k tomu na čerstvém vzduchu budou všichni vážit. Dokonce možná víc než v současnosti. Zahrada je totiž určitou metodou odpočinku, který potřebují všichni. Jelikož kontaktu s přírodním prostředím neustále ubývá a v budoucnu to pravděpodobně bude ještě horší, právě zahrada se stane prostředníkem mezi člověkem a přírodou v trochu upravené verzi.

I když se přesný vývoj zahradní tvorby dá předpovědět jen těžko, ze současného vývoje lze odhadnout, že se do údržby zapojí více automatických pomocníků včetně umělé inteligence. Vcelku pravděpodobné je i to, že se v tuzemsku bude dařit mnohem teplomilnější vegetaci.

Alternativní způsoby pěstování

Jen těžko se dá předpokládat, že by v budoucnu převládl určitý zahradní styl. Své místo budou mít jak zahrady okrasné, tak užitkové. Do jejich poměru by ale určitě mohly promluvit ceny potravin. Obliba jedné nebo druhé skupiny totiž i během historie kolísala. Jakmile na trhu povyskočí ceny potravin, lidé na to většinou zareagují tím, že se zaměří na pěstování většího podílu vlastní zeleniny a ovoce.

Kvůli postupné devastaci zemědělské půdy a nutnosti snížení spotřeby vody se budou muset zapojit také alternativní způsoby pěstování. Takovým řešením bude třeba akvaponie, což je metoda propojení chovu ryb a pěstování zeleniny. V uzavřeném vodním systému ryby tvoří přirozené hnojivo pro pěstované rostliny, které potřebné látky čerpají výhradně z vody, tedy z životního prostředí chovaných ryb. Pěstované plodiny tedy nepotřebují žádné jiné hnojivo nebo půdu, rostou naprosto ekologicky a zdravě.

I když se o tomto způsobu pěstování zeleniny a bylinek v současné době mluví zejména v souvislosti s velkoobjemovou produkcí, v budoucnu se tyto akvaponické farmy objeví ve větším měřítku i na soukromých zahradách. Protože se akvaponické systémy dají stavět také do výšky, určitě se s nimi další generace setkají i v městských bytech bez vlastní zahrady. I když akvaponie nepatří mezi úplně neznámé pojmy, stále jde spíše o raritu, která ale reaguje na pravděpodobný vývoj kvality půdy i vysoké požadavky na kvalitu potravin v potřebném objemu.

Ekologie v hlavní roli

Dá se předpokládat, že se budou stále častěji zapojovat prvky ekologické povahy. Úbytek druhů volně žijících živočichů povede k tvorbě nových biokoridorů, jejichž hlavním úkolem bude jak zachování přeživších druhů hmyzu i dalších skupin živočichů, tak jejich migrace. Bude ovšem nutné také chránit původní druhy před stále větší hrozbou, jíž jsou zavlečené invazivní druhy.

Do systému těchto biokoridorů se s největší pravděpodobností budou muset zapojit i soukromé zahrady, kterým ve velkých městech připadne hlavní role v podpoře fauny. Článek byl redakčně krácen, celé znění najdete v novém vydání časopisu DŮM&ZAHRADA.

Chcete se o zahradách budoucnosti dozvědět ještě něco navíc?

  • Postupná náhrada plastů za ekologické materiály
  • Využití umělé inteligence v zahradách a zahradnictvích
  • V čem pomohou automaty a roboti?
  • Lepší využití vody
  • Plánování zahrad s přihlédnutím k teplotním a srážkovým změnám

To vše a mnoho dalších informací a produktů najdete v únorovém čísle časopisu DŮM&ZAHRADA, které vychází 18. ledna.
Zdroj: Dům&Zahrada

Související články