Domů si můžete pořídit hned několik druhů fíkusů. Mezi nejkrásnější patří bezpochyby fíkus benjamin (fíkovník drobnolistý). Ten je oblíbený nejen pro svůj vzhled, ale i nenáročnost při pěstování. Vykašlat se na něj ale nemůžete – jinak vám dá jasně najevo, že se mu něco nelíbí.

Fíkus benjamin můžete sehnat v různých barvách – od celozelených po různobarevné listy. Jde o drobnolistý fíkus pěstovaný jako pokojová bonsaj. Může dorůstat až do výšky 2 metrů. Záleží na tom, jak jej pěstujete.

Zdroj: Youtube

Jak se pěstuje fíkus benjamin

Fíkus benjamin potřebuje při pěstování dostatek slunečního světla, přímé sluneční paprsky mu však nevyhovují. I proto okno orientované na jih raději vynechte. Zatímco jednobarevné fíkusy mají rády méně světla, pestrobarevné kousky jej snesou více.

ZAJÍMAVOST: Tento druh fíkusu dorůstá ve své domovině až do výšky 30 metrů.

Co má ale rostlina ráda, je teplo. V létě jí vyhovují teploty kolem 24 °C, v zimě by teploty neměly klesnout pod 15 °C. Teploty pod 10 °C nebo nad 30 °C fíkus neocení. Pozor si však dejte na teplotní změny, které fíkus nemá rád stejně jako průvan. Fíkus ocení také mírné vlhko. K zalévání používejte odstátou vodu o pokojové teplotě. Rostlinu musíte pravidelně rosit. Nepřelévejte ji.

Pokud rostlinu přelijete, začnou jí opadávat listy. Ideálně zalitou rostlinu poznáte tak, že je substrát vlhký, ale miska pod květináčem suchá. V zimě zalévejte méně. V období od března do srpna přihnojujte každé dva týdny tekutým hnojivem pro pokojové rostliny.

Proč fíkus shazuje listy?

Fíkus čas od času shazuje své listy. V zimě jde o přirozenou obměnu starších listů za nové. A to je v pořádku. Pokud ale kromě starších listů shodí i ty mladé, je něco v nepořádku. Problémem může být nadměrná zálivka, ale i průvan.

Zdroj: thespruce.com, gardenersworld.com, plantura.garden

Související články