Pěstování levandule je radostí pro každého zahradníka, ať už jde o zkušené zahrádkáře, nebo začátečníky. Levandule, známá pro své nádherné květy a omamnou vůni, přitahuje nejen lidské obdivovatele, ale i včely, čmeláky a motýly (a takové šatní moly naopak odpuzuje). Pro dosažení nejlepšího výsledku je však třeba o ni správně pečovat, a jednou z nejdůležitějších činností je právě letní řez.

Zdroj: Youtube

Proč je letní řez levandule důležitý?

Letní řez levandule se provádí ihned po odkvětu. Odstranění odkvetlých květů je důležité, protože podpoří další růst a kvetení. Řez by měl být proveden těsně pod odkvetlými květy, přičemž se odstřihnou také jeden nebo dva páry listů. Tímto způsobem zajistíte, že rostlina rychle zregeneruje a znovu obroste. Levandule tak často ještě jednou vykvete, i když v menším množství.

Jak správně provést letní řez?

 1. Připravte nástroje: K letnímu řezu budete potřebovat ostré nůžky nebo zahradnické nůžky. Ujistěte se, že jsou čisté, aby nedošlo k přenosu chorob na rostlinu.
 2. Vyberte správný čas: Nejlepší čas pro letní řez je hned po odkvětu. Většinou to bývá v období od července do srpna, v závislosti na konkrétním druhu levandule a místních podmínkách.
 3. Řez pod květy: Odstřihněte odkvetlé květy těsně pod květenstvím, přičemž odstraníte také jeden až dva páry listů. Dejte pozor, abyste nezasáhli dřevnatou část rostliny, protože ta regeneruje mnohem pomaleji.
 4. Prořezávání větví: Pokud má levandule dlouhé, rozložené větve, můžete je mírně zkrátit, aby rostlina získala kompaktnější tvar.

Připravte si osvěžující levandulovou limonádu

Letní dny si žádají osvěžující nápoj, který potěší všechny smysly. Levandulová limonáda s citronem a borůvkami je ideální volbou. Tento jednoduchý recept vám přinese dokonalou kombinaci sladkosti, kyselosti a jemného aroma levandule.

 

Ingredience:

 • 1 litr vody
 • 1/4 šálku sušených květů levandule nebo 1/2 šálku čerstvých květů levandule
 • 1/2 šálku cukru nebo medu (podle chuti)
 • 1 šálek čerstvé citronové šťávy (cca 4-5 citronů)
 • 1/2 šálku čerstvých borůvek
 • Plátky citronu a borůvky na ozdobu
 • Led

Postup:

 1. V hrnci přiveďte k varu 1 šálek vody a cukr nebo med. Míchejte, dokud se cukr nerozpustí.
 2. Přidejte květy levandule a nechte směs na mírném ohni vařit 5 až 10 minut. Poté odstavte a nechte louhovat dalších 15 až 20 minut.
 3. Po uplynutí doby louhování přeceďte levandulový sirup přes jemné sítko do velkého džbánu, aby se odstranily květy.
 4. Přidejte zbylý litr vody a citronovou šťávu. Dobře promíchejte.
 5. Přidejte čerstvé borůvky do limonády. Můžete je mírně rozmačkat, aby uvolnily svou šťávu a dodaly limonádě krásnou barvu a chuť.
 6. Naplňte sklenice ledem a nalijte do nich levandulovou limonádu. Ozdobte plátky citronu a několika celými borůvkami.

Další výhody letního řezu

Kromě podpory dalšího kvetení a udržení estetického vzhledu má letní řez levandule i další benefity. Pravidelným řezem zabráníte rozvalování větví, což je důležité pro přežití rostliny během zimních měsíců. Kompaktní tvar také pomáhá rostlině odolat tíze sněhové pokrývky, což je důležité v oblastech s chladnějším podnebím.

Jak pečovat o levanduli po řezu?

Po letním řezu je důležité levanduli dobře zalít, aby mohla rychle regenerovat. Přestože není levandule náročná na zálivku, v suchých letních měsících jí dodání vody po řezu prospěje. Rostlinu můžete přihnojit organickým hnojivem, aby měla dostatek živin pro další růst.

Podzimní a předjarní řez

Někteří zahrádkáři přistupují také k podzimnímu řezu, zejména v teplejších oblastech. V chladnějších oblastech je vhodnější provádět řez na jaře, aby se minimalizovalo riziko poškození rostliny mrazem. Je však důležité se vyhnout hlubokému řezu do dřevnatých částí, protože levandule takový zásah snáší velmi špatně.

Související články