Zahradní design odolný vůči suchu je strategický přístup k vytváření venkovních prostor, které prosperují i při nedostatku vody. Zahrnuje řadu postupů a takovou volbu rostlin, aby se vytvořil ekosystém s nízkou spotřebou zálivky při zachování vysoké estetické úrovně zahrady.

Výběr rostlin odolných vůči suchu

Při hledání rostlin, které zvládnou bez újmy přežít i několik týdnů bez vody, je nejlepší zaměřit se na původní květenu a na druhy, které pocházejí z míst, kde je v přírodě přirozený nedostatek vody.

Tyto rostliny měly dlouhý čas na to, aby se vyvinuly a přizpůsobily náročným podmínkám, takže mají velkou šanci, že se jim bude na vašem dvorku dařit. Musí být mrazuvzdorné, aby zvládly zimy ve vaší lokalitě, a zároveň mít hluboký kořenový systém, který jim umožní přístup k vláze uložené ve spodních vrstvách půdy.

Jako příklad uveďme sukulenty, které ukládají vodu do svých listů nebo stonků a díky těmto zásobám přežívají. Dalším společným znakem suchu odolných rostlin jsou menší nebo úzké listy, což snižuje odpar vody. Voskový povlak nebo chloupky zase pomáhají snižovat ztráty vody tím, že vytváří bariéru proti odpařování.

Vysoké teploty beze srážek dobře zvládají například juka, levandule, okrasné trávy, středomořské byliny jako rozmarýn a tymián a některé druhy původních divokých květin.

Tipy, jak zlepšit odolnost zahrady vůči suchu:

  • Zryjte půdu do hloubky a zapravte do ní velké množství organické hmoty. Tím zlepšíte strukturu půdy a pomůžete zadržování vody i její dostupnosti pro rostliny. Vhodnou formou organické hmoty je dobře vyzrálý zahradní kompost, kompostové listy (listovka) a uzrálý chlévský hnůj.
  • Používejte dostatečné množství hnojiv, protože rostliny využívají vodu nejefektivněji, když mají dostatek živin. Ale nepřežeňte to, protože jinak porostou velmi bujně a v létě budou vyžadovat větší zálivku.
  • Vybírejte rostliny s šedozelenými nebo stříbřitými listy, které odrážejí sluneční paprsky a pomáhají šetřit vlhkost v rostlinných tkáních.
  • Snažte se vybírat rostliny, které vyhovují půdnímu typu daného stanoviště a jeho charakteru. Budou tak lépe snášet různé klimatické podmínky a problémy se škůdci a chorobami.
  • Rostliny vysazujte, dokud jsou ještě malé. Díky tomu, že se od mládí přizpůsobují náročnějším podmínkám, získají mnohem větší odolnost. Ideálně je sázejte na podzim, aby přes zimu stihly dobře zakořenit. Ovšem v případě středomořských rostlin je sázejte na jaře, kdy je půda teplá. Během vlhké zimy by se u nich mohla vyvinout kořenová hniloba.
  • Kontejnerované rostliny před výsadbou namočte do kbelíku s vodou a nechte ponořené, dokud bublinky nepřestanou stoupat na povrch substrátu. Všechny nově vysazené rostliny důkladně zalijte (a v první sezóně po výsadbě je neustále zalévejte, aby se dobře ujaly). Po zakořenění budou mnohem odolnější vůči suchu.
  • Může se to zdát drastické, ale zamyslete se, zda by ve vašem případě nebylo výhodné zbavit se trávníku. Oblíbený anglický pažit vyžaduje spoustu údržby, vody a hnojiv. Trávník můžete nahradit květinovým záhonem, štěrkovou nebo skalkovou zahradou, nebo záhony pro opylovače. Tak ušetříte mnoho času a vody.

Zdroj: rhs.org.uk, tillydesign.com

Související články