Blahovičník neboli eukalyptus vydává silné mentolově citronové aroma, které je obsaženo v silicích této rostliny. V interiérech proto eukalypty příjemně osvěžují vzduch a navíc mají pozitivní vliv na naše zdraví.

Eukalyptus je ideální pro astmatiky. Má totiž blahodárný vliv na dýchací cesty a provoní příjemně i byt kuřáka. Ať už se rozhodnete pěstovat eukalyptus venku, nebo doma v květináči, bude potřebovat správnou péči.

Vyberte správný druh eukalyptu

Nejprve byste měli vybrat správný druh eukalyptu, který je co nejvhodnější pro klima a půdní podmínky ve vaší lokalitě. Nejznámější druhy eukalyptu jsou například blahovičník Gunnův či blahovičník kulatoplodý. 

Mezi další známé druhy patří blahovičník královský, blahovičník oloupaný nebo blahovičník pobřežní. Pokud hledáte mrazuvzdorný eukalyptus, vsaďte raději přímo na Eucalyptus parvula, který bez problémů naše zimy přečká.

Další tipy, jak pěstovat a pečovat o blahovičník, najdete níže ve videu:

Zdroj: Youtube

Jak pěstovat eukalyptus

Eukalyptus v zahradě umístěte na co nejvíce slunečné stanoviště. Pěstitelé pod stromky často dávají také černou textilii, aby rostlinám dopřáli ještě více tepla a světla. Pro pěstování blahovičníku postačí klasický zahradní substrát smíchat s rašelinou a pískem, a to v poměru dva díly zeminy, jeden díl písku a jeden díl rašeliny.

Eukalyptus zaléváme teprve tehdy, když substrát v květináči úplně vyschne. Důležité je tuto dobu zbytečně neprodlužovat. Rostlina v květináči vydrží bez vody maximálně týden a pak už se nemusí vzpamatovat. Sledujte tedy stav půdy a po vyschnutí keřík hned zalijte. Použijte k tomu ideálně odstátou vodu o pokojové teplotě, kterou nalijete do misky pod květináčem, aby si rostlina vzala tolik vláhy, kolik potřebuje. Na konci dne přebytečnou vodu z misky vylijte.

Eukalyptus hnojíme od dubna do srpna. Používáme k tomu hnojiva s vyšším obsahem draslíku a sníženým obsahem dusíku. Pokud zvolíte klasické hnojivo, je ideální Kristalon na květ a plod.

Zdroj: bydlenihned.cz, rostlinky.cz

Související články