Plevel je často vnímán jako nežádoucí rostlina, kterou je třeba odstranit, ale některé druhy mohou být chutné a výživné. Zde je několik běžných plevelů, které můžete využít ve své kuchyni a pochutnat si.

Zdroj: Youtube

Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica)

Kopřiva je považována za nevítaný plevel kvůli svým žahavým listům, ale po tepelné úpravě se stává výbornou ingrediencí do polévek, omáček a čajů. Je bohatá na vitaminy A, C, železo a bílkoviny, což z ní činí velmi výživnou rostlinu. Kromě toho kopřiva působí protizánětlivě a může být použita jako přírodní lék.

Pampeliška lékařská (Taraxacum officinale)

Pampeliška je jedním z nejznámějších jedlých plevelů. Mladé listy lze použít do salátů, květy mohou být využity k výrobě pampeliškového medu nebo vína a kořen lze upéct a použít jako náhražku kávy. Pampeliška je bohatá na vitaminy A, C, K a minerály jako železo a vápník. Má také detoxikační účinky a podporuje trávení.

Bršlice kozí noha (Aegopodium podagraria)

Bršlice se často šíří rychle po zahradách, ale mladé listy této rostliny mohou být použity podobně jako špenát. Jsou bohaté na vitaminy A, C a K a také na minerály jako vápník a železo. Bršlice je vhodná do polévek, salátů nebo jako příloha k masu.

Ptačinec žabinec (Stellaria media)

Ptačinec má jemné listy s mírně ořechovou chutí. Lze jej přidávat do salátů, smoothie nebo jej použít jako ozdobu na různé pokrmy. Obsahuje vitaminy C a A, železo a vápník. Ptačinec je také známý svými léčivými účinky, například při léčbě drobných ran a kožních problémů.

Šrucha zelná (Portulaca oleracea)

Šrucha je sukulentní rostlina s jemně kyselou chutí. Je bohatá na omega-3 mastné kyseliny, vitaminy A, C a E a je skvělá do salátů, polévek nebo jako příloha. Šrucha je často používána v asijské a středovýchodní kuchyni a je ceněna pro své antioxidační vlastnosti.

Jak bezpečně využít plevel v kuchyni

Při sběru plevelů je důležité dbát na bezpečnost. Sbírejte pouze rostliny, které dobře znáte a víte, že jsou jedlé. Vyhněte se oblastem, které mohly být kontaminovány pesticidy nebo jinými chemikáliemi, a důkladně rostliny omyjte před použitím. Je také důležité si ověřit, zda některé rostliny nejsou zaměnitelné s toxickými druhy.

Recepty s využitím plevelů

Kopřivová polévka:

  • Ingredience: 200 g mladých kopřiv, 1 cibule, 2 brambory, 1 litr zeleninového vývaru, sůl, pepř, smetana
  • Postup: Cibuli nakrájejte a osmažte na oleji, přidejte nakrájené brambory a krátce orestujte. Zalijte vývarem a vařte do změknutí. Přidejte kopřivy a vařte dalších 5 minut. Polévku rozmixujte do hladka, dochuťte solí, pepřem a přidejte smetanu.

Pampeliškový salát:

  • Ingredience: Mladé listy pampelišky, 1 jablko, hrst vlašských ořechů, olivový olej, citronová šťáva, sůl
  • Postup: Listy pampelišky důkladně omyjte a natrhejte na menší kousky. Jablko nakrájejte na tenké plátky a smíchejte s pampeliškou a ořechy. Zálivku připravte z olivového oleje, citronové šťávy a soli a přelijte salát.

Šrucha na asijský způsob:

  • Ingredience: 100 g šruchy, 1 červená paprika, 1 mrkev, sójová omáčka, sezamový olej, sezamová semínka
  • Postup: Šruchu, papriku a mrkev nakrájejte na tenké proužky. V pánvi rozehřejte sezamový olej, přidejte zeleninu a krátce orestujte. Přidejte sójovou omáčku a sezamová semínka a podávejte jako přílohu nebo lehký hlavní chod.

Výhody využití plevelů

Využití plevelů v kuchyni může být nejen zdravé a chutné, ale také udržitelné a ekonomické. Plevel často roste divoce bez potřeby speciální péče nebo chemikálií, což z něj činí ekologicky šetrnou volbu. Navíc je bohatý na vitaminy, minerály a další živiny, které mohou obohatit váš jídelníček.

Zdroje:

Související články